Ξέσπασε η ΑΕΚ! Την.. πλήρωσε ο «μισός» ΠΑΟΚ

Μετά της ήττες από Περιστέρι και Χάποελ Ιερουσαλήμ, η ΑΕΚ διέλυσε 91-71 τον ΠΑΟΚ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη Basket League.

Οι “κιτρινόμαυροι” χρειάζονταν επειγόντως μια νίκη για να... επιστρέψουν στην κανονικότητα καθώς οι ήττες στις πρεμιέρες σε πρωτάθλημα και Basketball Champions League είχαν φέρει έναν αναμενόμενο προβληματισμό.

Η αναμέτρηση ήταν μια μεγάλη ευκαιρία, δεδομένου και των απουσιών που είχε η ομάδα της Θεσσαλονίκης, η οποία κατέβηκε στην Αθήνα με... δεκάδα στην αποστολή! Οι παίκτες του Μπάνκι δεν άφησαν αυτή την ευκαιρία να πάει χαμένη και... ξέσπασαν, “ζεσταίνοντας” ξανά τον κόσμο που δημιούργησε ωραία ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ.

Ο Βινς Χάντερ (18π., 8ρ.) εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το... κενό στη ρακέτα του ΠΑΟΚ, όπως κι όλοι οι γηπεδούχοι, οι οποίοι πέτυχαν 40 πόντους μέσα από το "ζωγραφιστό", ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έδειξε με την εμφάνιση του (18π., 3ρ., 3ασ.) ότι φέτος δείχνει έτοιμος να... βγει μπροστά και να εξελιχθεί σε ηγέτη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι απουσίες των Γκάρετ και Τζόουνς δημιούργησε πολλά προβλήματα στον ΠΑΟΚ μέσα στο “ζωγραφιστό”, εκεί όπου θέλησε να χτυπήσει από το ξεκίνημα η ΑΕΚ. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι “κιτρινόμαυροι” σημείωσαν 22 πόντους (έναντι 10 των φιλοξενούμενων) μέσα στη ρακέτα, με τον Λούκα Μπάνκι να βλέπει αρκετούς παίκτες να βάζουν το δικό τους... λιθαράκι!

Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί ο Τάιλερ Ρόμπερσον, ο οποίος δεν είχε παίξει λεπτό στο ματς με τη Χάποελ αλλά στο πρώτο μέρος έβγαλε ενέργεια στο παρκέ (7π., 1ρ., 1κλ. σε 7 λεπτά), ενώ εξαιρετική παρουσία είχε κι ο Λαρεντζάκης.

Ο διεθνής γκαρντ ηγήθηκε (πέτυχε τους 6 πόντους) στο 10-0 που έτρεξε η ΑΕΚ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +15 (24-19). Αυτή, πάντως, δεν ήταν η μεγαλύτερη καθώς λίγο πριν το φινάλε (1'40'') του ημιχρόνου, προηγήθηκε με 45-29!

Με την απουσία και του Γκος, ο Χάτσερ ήταν αυτός που προσπάθησε να... τραβήξει το κουπί στην επίθεση του ΠΑΟΚ, έχοντας φτάσει τους 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Βέβαια, οι... 10 φιλοξενούμενοι ήταν δύσκολο να ακολουθήσουν τους γηπεδούχους, οι οποίοι μπήκαν με την ίδια διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο και με buzzer beater τρίποντο του Γκρίφιν στο φινάλε της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε στο +21 (73-52).

Η ΑΕΚ δεν κατέβασε ρυθμό και με την εξέδρα να δίνει τον παλμό η διαφορά έφτασε ως το +28 (87-59 στο 37'), κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον Μπάνκι να βάλει στο παρκέ και στον Δημήτρη Μωραϊτη. Νωρίτερα είχε μπει κι ο Γιώργος Τσαλμπούρης, τον οποίο ο Ιταλός τεχνικός τον δοκίμασε και στη θέση “4”.

Διαιτητές: Γ. Πουρσανίδης-Διαμαντής-Ανδρικόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 24-19, 48-35, 73-52, 91-71.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ