Ρέθυμνο – Λαύριο 72-77: «Ελληνικό» διπλό στην Κρήτη (photos)

Με τους Έλληνες παίκτες του πρωταγωνιστές, το Λαύριο νίκησε 77-72 το Ρέθυμνο και πήρε την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League.

Μετά την εντός έδρας ήττα από τον Άρη στην πρώτη αγωνιστική, το Λαύριο δεν είχε πολλά περιθώρια στον εκτός έδρας αγώνα με το Ρέθυμνο. Την ίδια ώρα, οι Κρητικοί είχαν ηττηθεί κι αυτοί στην πρώτη αγωνιστική από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και ήθελαν κι αυτοί να αντιδράσουν. Κάπως έτσι το ματς στο «Μελίνα Μερκούρη» έγινε ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια.

Δεν έλειψαν και τα ευτράπελα, καθώς στο ημίχρονο έπεσαν τα φώτα του γηπέδου με αποτέλεσμα να υπάρξει καθυστέρηση στην έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου. Παρόλα αυτά, το Λαύριο του Χρήστου Σερέλη βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη, με τον Μιχάλη Λούντζη να σκοράρει 11 πόντους, όλους στο καθοριστικό δεύτερο ημίχρονο, ενώ καλή απόδοση είχαν και οι Κακλαμανάκης και Κουζέλογλου που βοήθησαν για να έρθει το ροζ φύλλο αγώνα.

Δείτε τα στατιστικά και τις φωτογραφίες του αγώνα:

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ
Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι