Κολοσσός Ρόδου-Προμηθέας Πατρών 68-83: «Φόρτσαρε» και νίκησε

Πατώντας «γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας Πατρών επικράτησε με 83-68 στο Βενετόκλειο κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου

Μετατρέποντας σε παράσταση για ένα ρόλο το τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας Πατρών πήρε το «διπλό», 83-68, στην πρεμιέρα της Α1, στο Βενετόκλειο. Έως τότε οι Ροδίτες διεκδικούσαν τη νίκη (είχαν διπλάσιες εύστοχες βολές) και βασίζονταν στον έμπειρο σέντερ Δημήτρη Μαυροειδή (16π., 8ρ.) και τον 28χρονο σούτινγκ γκαρντ Γιάννη Δημάκο (15π.). Όλα τελείωσαν από τη γραμμή του τριπόντου όμως: Τσαϊρέλης (17π. ήδη από το α΄ μέρος), Κασελάκης (19π., 6ρ., 4ασ.), Μπράουν και Χολ ευστόχησαν σε 3 τρίποντα έκαστος, ενώ από δύο τρίποντα πέτυχε ο Μάιερ και ένα ο Σαλούστρος (15/28)!

Ο Κολοσσός δεν έχασε το προβάδισμα στην 1η περίοδο παρά τις 2/8 βολές (1/2 ο Προμηθέας): Με 7 πόντους και 3 ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Γιάννης Δημάκος ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων που προηγήθηκαν με 9-3. Οι Αχαιοί πήραν 8 πόντους από τον Μιχάλη Τσαϊρέλη, 7 από τον Λεωνίδα Κασελάκη και σε συνδυασμό με το τρίποντο του Σαλούστρου βρέθηκαν στο -5 (23-18) στο 10ο λεπτό (είχαν ισοφαρίσει 13-13, 15-15 και 16-16). Ανεβασμένος μπήκε ο Προμηθέας έχοντας συνδεθεί με το καλάθι, αλλά τα δύο τρίποντα του Δημάκου απέτρεψαν μια αλλαγή κατόχου στο προβάδισμα (29-23).

Με τρίποντα από Κασελάκη και Τσαϊρέλη, οι Πατρινοί έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, 31-31. Μαυροειδής και Ντουρέν διατήρησαν την πρωτοπορία για τους γηπεδούχους, αλλά ο Σαλούστρος έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Προμηθέα, 35-36. Ακολούθησε το 3ο εύστοχο τρίποντο του Κασελάκη για το 35-39. Με 4 πόντους του Μαυροειδή και 2 του Ντιγκς, ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 41-41, με τον Τερέλ Παρκς να ευστοχεί σε λέι απ και να στέλνει τον Προμηθέα με +2 και 7/14 τρίποντα, στα αποδυτήρια (41-43).

Με 7 εύστοχα τρίποντα στην 3η περίοδο (14 στα πρώτα 30 λεπτά), ο Προμηθέας «έριξε στο καναβάτσο» τον Κολοσσό! Ο τεχνικός της ομάδας της Ρόδου, Νίκος Βετούλας, δεν μπορούσε να κάνει και πολλά πράγματα, βλέποντας τους αντίπαλους να ευστοχούν από όποιο σημείο κι αν επιχειρούσαν.

Πρώτα ο Κασελάκης διαμόρφωσε το 45-46, για να ευστοχήσει τρεις φορές έξω από τα 6.75 ο Μπράουν, 2 ο Χολ και μία ο Μάιερ. Μόλις 10 πόντους σημείωσε σε αυτό το διάστημα η ομάδα της Ρόδους για το -17, 51-68 στο 30ο λεπτό. Άσκα και Ντιουρέν μείωσαν σε 55-68, με βολές ο Ντιγκς έκανε και το 60-72. Aκόμη κι όταν ο Τσαϊρέλης αποβλήθηκε με 5 φάουλ, o Προμηθέας είχε «χτίσει» τις βάσεις για να μην απειληθεί, 68-83.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 41-43, 51-68, 68-83

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Νίκο Βετούλα): Μαυροειδής 17, Δημάκος 15 (3), Άσκα 7, Ντιγκς 11, Ντιουρέν 9, Γεωργαλής 2, Παπαδάκης, Κέμπτον 5 (1), Μπράουνινγκ 2
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Σαλούστρος 5 (1), Κασελάκης 19 (3), Γκίκας, Έλις, Μπράουν 9 (3), Κατσίβελης 4, Τσαϊρέλης 17 (3), Μάιερ 12 (2), Γερομίχαλος, Λιποβί 6, Χολ 9 (3), Παρκς 2

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ