Ξεμπέρδεψε ο ΓΣΛ Φάρος

Ο ΓΣΛ Φάρος πέτυχε την ανατροπή νικώντας τον Κολοσσό με 79-77 και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Με τρίποντο του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ στα 7΄΄ για τη λήξη της αναμέτρησης, ο ΓΣΛ Φάρος πέτυχε την ανατροπή, υπερασπίστηκε την έδρα του με το τελικό 79-77 απέναντι στον Κολοσσό, για την 21η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, ενώ υποχρέωσε τους Ροδίτες στη 12η ήττα τους, με την οποία έβαλαν σε κίνδυνο τη θέση τους στην οκτάδα.

Με τον Παπαντωνίου να μπαίνει... ορεξάτος σε εκτέλεση και δημιουργία στο πρώτο δεκάλεπτο (10π. και 3ασ. στο α' δεκ.), ο ΓΣΛ Φάρος πήρε γρήγορα το προβάδισμα (16-14) και το κράτησε μέχρι τη λήξη της περιόδου (19-18). Έχοντας βγάλει εκτός ρυθμού τον Κολοσσό, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμη και με +7 (33-26), αλλά ένα ξέσπασμα των Ροδιτών, τους βοήθησε να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το σκορ στο 38-38.

Η τρίτη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στον Κολοσσό, ο οποίος με ένα σερί 0-14 προηγήθηκε στο 26΄ με 38-52 και έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με ένα δικό τους σερί 12-0, μειώνοντας προσωρινά σε 50-52, καθώς οι «θαλασσί» δεν... αγχώθηκαν και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +5 (57-62). Σάφτεναρ και Βαβάτσικος κράτησαν σε απόσταση αναπνοής τον ΓΣΛ Φάρο, μέχρι να περάσει η σκυτάλη του σκοραρίσματος στον Μπαρτ και στο προσωπικό του σερί 8-0 στο τελευταίο 1:22, με το οποίο οι γηπεδούχοι πήραν μία πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-38, 57-62, 79-77

ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μουράτος 5 (1), Σάφτεναρ 11 (1), Παπαντωνίου 15 (2), Κίλι 2, Παπαμακάριος 10 (2), Μπάλογκαν, Μπάντερ 7 (1), Μαραγκός 7, Βαβάτσικος 4, Μπαρτ 18 (2).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 11 (1), Σχίζας 8 (2), Μπρέι 22 (4), Ράιτ 13 (1), Γιανγκ 10, Τζόουνς 4, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Σταμάτης, Παπαδάκης, Γουέρ 9 (1).

Ράστα Βέχτα-ΑΕΚ 70-81: Πρόκριση με περίπατο
Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες: Το Σαπόρο υποψήφιο για το 2030
Αυτός είναι ο ποδοσφαιριστής, γιος της Βολιώτισσας που τρέλανε το Masterchef!
Ημερήσιες Προβλέψεις για όλα τα Ζώδια 30/01

Εικόνες ΣΟΚ: Πήγαν στην τουαλέτα και «πάγωσαν» μ’ αυτό που είδαν στην λεκάνη! (video)

Οι μεγαλύτερες δικαιολογίες που λένε οι παντρεμένοι άντρες για να... απατήσουν!