Και στο… βάθος πλέι οφ για το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο έκοψε την φόρα του ΓΣΛ Φάρου και επικράτησε με 91-84.

Το Ρέθυμνο υπερασπίστηκε την έδρα του με το τελικό 91-84, απέναντι στον ΓΣΛ Φάρο, πανηγύρισε την όγδοη νίκη του και συνέχισε την... κούρσα του προς την οκτάδα, που οδηγεί στα πλέι οφ.

Πρωταγωνιστής των νικητών και μάλιστα με νταμπλ νταμπλ ο Σακίλ Γκούντγουϊν (15π., 12ρ.), ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο επίσης... διψήφιος Χάρης Γιαννόπουλος (14π.). Ο Έλληνας διεθνής φόργουορντ, μάλιστα, ήταν αυτός που «σφράγισε» τη νίκη των Κρητών, χάρη στην ψυχραιμία του από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Από τον ΓΣΛ Φάρο, που υποχώρησε σε 7-13, ξεχώρισε ο Στίβεν Μπαρτ Τζούνιορ με 29 πόντους και 6 ασίστ.

Ο έλεγχος των ριμπάουντ και της άμυνας βοήθησε το Ρέθυμνο να κυριαρχήσει στο πρώτο δεκάλεπτο και να προηγηθεί με τη λήξη με +8 (27-15). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από τον Μπαρτ Τζούνιορ, αύξησαν την παραγωγικότητα, και στο 17΄ πέτυχαν την ανατροπή (36-37), ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια σε απόσταση αναπνοής (46-44).

Μάχη σώμα με σώμα έγινε στην τρίτη περίοδο, με τον ΓΣΛ ομως να συνεχίσει το ρεσιτάλ παραγωγικότητας και να μπαίνει στον... επίλογο στο +1 (64-65). Ένα σερί 6-0 του Ρεθύμνου, όμως, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 35΄, χάρισε στους γηπεδούχους μία διαφορά 7 πόντων (76-69) και τους έβαλε σε τροχιά νίκης. Η τρίποντη «βόμβα» του Μπάντερ βοήθησε τον ΓΣΛ να μαζέψει τη διαφορά, αλλά με 3/3 βολές του Γιαννόπουλου το Ρέθυμνο έμεινε σε απόσταση (79-72 στο 36'), ενώ ενεργοποιώντας την άμυνα οι Κρήτες δεν απώλεσαν ξανά το προβάδισμα μέχρι το τελικό 91-84.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 46-44, 64-65, 91-84

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουϊν 15 (1), Μούντι 7 (2), Λι 10, Άρμστεντ 12, Χόμπσον 11 (1), Ντάνιελς 12 (1), Κώττας, Χριστοδούλου, Στεφανίδης 10 (1), Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 14 (2).

ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μουράτος 8 (1), Σάφτενααρ 13, Παπαντωνίου 5, Κίλι 3 (1), Παπαμακάριος, Μπάλογκαν 5 (1), Μπάντερ 13 (2), Μαραγκός 4, Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 4, Μπαρτ 29 (3).

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-0: Βήμα τίτλου με εμφάνιση... Πρωταθλήτριας για την «Ένωση»
Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη
ΔΕΑΒ: Μία αγωνιστική «κεκλεισμένων των θυρών» στην ΑΕΛ
Βόλεϊ Γυναικών: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε το 2-2