Όνειρα ΠΑΟΚ για τετράδα!

Το τέταρτο φετινό «διπλό» του στην Basket League πανηγύρισε στη Ρόδο ο ΠΑΟΚ.

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 79-76 του Κολοσσού, για την 20ή αγωνιστική, βελτίωσαν σε 12-8 το ρεκόρ τους και συνεχίζουν να ονειρεύονται τετράδα. Στον αντίποδα, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη υπέστη την 11η ήττα της.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παρκέ και γρήγορα ξέφυγαν με +7 (13-6). Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια και μείωσαν στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου στο -3 (20-17). Με τους Θεσσαλονικείς να κρατούν ανοικτή γραμμή από τα 6.75 και στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να ισοφαρίσουν, ενώ με τρίποντο του Γκος πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +3 (36-39).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο (57-56) και οι δύο ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έδειξαν να ελέγχουν τον ρυθμό, όταν προηγήθηκαν στο 35΄ με 66-62, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με σερί 0-9 προηγήθηκε και πάλι στο 37΄ με 66-71. Ο Κολοσσός προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά οι Θεσσαλονικείς έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού, βασιζόμενοι σε άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-39, 57-56, 76-79

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Χάρις 11 (3), Σχίζας 11 (1), Μπρέι 18 (3), Ράιτ 4, Γιανγκ 13, Τζόουνς 9, Γεωργαλλής 5 (1), Σταμάτης, Παπαδάκης, Ουέαρ 5 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χαραλαμπόπουλος 6, Κατσίβελης 4 (1), Τζάκσον, Γκος 18 (4), Πέτεγουεϊ 5 (1), Χρυσικόπουλος 3 (1), Κρούμπαλι 4, Κόνιαρης 7 (1), Μαργαρίτης 9, Ζάρας 14 (3).

Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)
Σαρωτική η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στην Μπασκόνια - Αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα playoffs
Τσέλσι: Η black list της διοίκησης - Στην έξοδο 11 παίκτες