Ο Μπαρτ έβαλε σε μπελάδες τον Άρη!

Νίκη «χρυσάφι» επί του Άρη πανηγύρισε ο ΓΣΛ Φάρος, 81-76, στην προσπάθεια για παραμονή στην Basket League.

Ο Στίβεν Μπαρτ Τζιούνορ (28π.) και ο Νώντας Παπαντωνίου (17π.) έκαναν εκπληκτική εμφάνιση, ενώ υπήρξαν καταλυτικοί και στην 4η περίοδο, όταν ο Αρης επιχείρησε να αντιδράσει. Αυτή ήταν η 7η νίκη των παικτών του Θανάση Σκουρτόπουλου, ενώ ο Αρης, που στο β΄ μέρος δεν είχε τον Παναγιώτη Γιαννάκη στον πάγκο λόγω αποβολής του με δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία στους διαιτητές, υπέστη μία 12η ήττα (σε 18 και όχι 19 αγώνες).

Μπελ (16π.), Αθηναίου (15π., 2/10 τρίποντα), Μάρας (14π.), Τσαϊρέλης (12π.) και Μποχωρίδης (10π.) σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων για την ομάδα της Θεσσαλονίκης που στις 21 Μαρτίου υποδέχεται, με την πλάτη στον τοίχο, τον ΠΑΟΚ σε εξ αναβολής αγώνα της 18ης αγωνιστικής.

Μουράτος και Κίλι μπήκαν «καυτοί» για το 18-8 στο 6' και το 23-10 στο 7'. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 30-17, με τους Θεσσαλούς να ξεφεύγουν με +15 (35-20). Η πίεση του Άρη βελτιώθηκε και μείωσε σε 37-30 στο 18ο λεπτό, για το 45-34 υπέρ του Φάρου στο ημίχρονο. Όμως, λίγο πριν το τέλος της 2ης περιόδου και μετά από σφύριγμα των διαιτητών εναντίον της ομάδας της Θεσσαλονίκης, ο Παναγιώτης Γιαννάκης φώναξε σε έναν από τους διαιτητές «ντροπή σου» και αποβλήθηκε ο Παναγιώτης Γιαννάκης με δεύτερη τεχνική ποινή.

Ο Αρης εκμεταλλεύτηκε τον τραυματισμό του Σάαφτεναρ που δεν έπαιξε στο δεύτερο μέρος και μετά το 64-53 στο 30ο λεπτό (Μπαρτ και Παπαντωνίου καθοδηγούσαν επιθετικά τους γηπεδούχους) έφτασε κοντά στην ολική ανατροπή. Όμως, με το σκορ στο 77-74, 1 λεπτό πριν τη λήξη, ο Μπελ υπέπεσε σε λάθος, ο Μπαρτ ήταν ψύχραιμος και η ομάδα της Λάρισας πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 45-34, 64-53, 81-76

ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Παπαμακάριος 4, Μουράτος 5, Σάφτενααρ 5 (1), Παπαντωνίου 17 (2), Κίλι 8, Μπάντερ 2, Μαραγκός 6 (5 ριμπάουντ), Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 6, Φένερ, Μπαρτ 28 (2 τρίποντα, 12/14 βολές)

ΆΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μποχωρίδης 10 (1), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 12, Αθηναίου 15 (2/10 τρίποντα), Ντουβιέ 2, Μάρας 14 (11ριμπάουντ), Πουλιανίτης 3, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Προύιτ, Μπελ 16 (2)

Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague