Νίκη «ανάσα» για τον Κόροιβο Αμαλιάδας

Μετά από δύο παρατάσεις, ο Κόροιβος νίκησε το Ρέθυμνο 102-97 κάνοντας καθοριστικό βήμα για την παραμονή στην Basket League.

Μία εβδομάδα μετά τη νίκη του επί του Άρη στο Αλεξάνδρειο, ο Κόροιβος πήρε ακόμη μεγαλύτερη βαθμολογική ανάσα και παράταση στην ελπίδα για παραμονή, έστω κι αν χρειάστηκε 2 παρατάσεις (!) για να επικρατήσει με, 102-97, του Ρεθύμνου, στην Αμαλιάδα. Συγκλονιστική ήταν η «μάχη» στο τέλος της κανονικής διάρκειας, αφού αν και προηγήθηκε με +10 ο Κόροιβος (66-56) στο 32ο λεπτό, οι Κρητικοί ισοφάρισαν σε 69-69 με λέι απ του Χριστοδούλου, 2:52΄΄ πριν τη λήξη.

Έκτοτε το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια, με τον Μούντι να σημειώνει διαδοχικούς πόντους για τους Κρήτες και τον Πόσλεϊ να ευστοχεί μόνο σε 1/2 βολές (76-76 κ.α.). Οι δύο ομάδες δεν έλυσαν τις διαφορές τους, ούτε στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, κάτι που συνέβη εν τέλει στο 2ο, όταν αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης ο Μούντι που είχε συνεισφορά 44 πόντους (!), ο οποίος αμέσως μετά το χαμένο σουτ υπέπεσε σε φάουλ στον Πόσλεϊ στα 1.4'' για το τέλος. Αυτή ήταν η 6η νίκη της ομάδας της Αμαλιάδας, ενώ το Ρέθυμνο άφησε ανεκμετάλευτη τη νίκη του επί του Κολοσσού, αφού αν και πάλεψε υπέστη την 8η ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-32, 60-52, 76-76 (κ.α.), 86-86 παρ., 102-97 (2η παρ.)

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Ντεκόζι 18 (1 τρίποντο, 11/16 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάρσον 20 (2), Πόσλι 21 (1), Μιλεντίγεβιτς 2, Κον 5 (1), Σαχπατζίδης 8 (6 ριμπάουντ), Σκουλίδας 2, Σπυριδωνίδης 7 (1), Μπεκρής, Χάινς 15 (2), Φλόρβιους 4

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Άρμστεντ, Ντάνιελς 16 (12 ριμπάουντ), Γκούντγουϊν 6 (6 ριμπάουντ), Κώττας, Χριστοδούλου 6 (5 κλεψίματα), Μούντι 44 (7/14 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 18/19 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Στεφανίδης, Λι 4, Γιαννόπουλος 12 (4/11 τρίποντα), Μόρισον 9 (1).

Παίζουμε μπαλίτσα και στο Instagram. Ακολούθησέ μας!

Το ελληνικό «φαινόμενο» κόντρα στο «μεγαθήριο» του παγκοσμίου τένις
Οριστικά από την ΑΕΚ στον ΟΦΗ ο Γιακουμάκης! (photos)
Ολυμπιακός: Η διαφορετική πλευρά του Γιάνις Τίμα (video)
Στην Μπρατισλάβα θα κυνηγήσει την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα η εθνική γυναικών