«Σκόρπισε» τον ΠΑΟΚ ο ΓΣΛ Φάρος

Η ομάδα της Λάρισας νίκησε τον ΠΑΟΚ με 101-89 και ο «Δικέφαλος» του Βορρά έχασε έδαφος σε ότι αφορά την είσοδο του στις πρώτες θέσεις.

Πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή του αυτή τη σεζόν, ο ΓΣΛ Φάρος έριξε στο «καναβάτσο» τον ΠΑΟΚ, 101-89, στη Λάρισα, για την 13η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στην Α1. Ο Σάφτενααρ... άγγιξε το triple double με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ! Κι ενώ ο αγώνας ήταν ντέρμπι για 36 λεπτά, οι Θεσσαλοί απάντησαν με σερί 12-0 (από το 87-85 στο 99-85) και ο «Δικέφαλος του Βορρά» συμβιβάστηκε με μία 5η ήττα. Αυτή ήταν η 5η νίκη για τους παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου.

Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε επιθετικό παιχνίδι μετά το τζάμπολ, με το προβάδισμα ν' αλλάζει διαρκώς... χέρια. Ο Γυμναστικός, μετά το 2-8 του ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή, 27-26 στο 10ο λεπτό, ενώ στο ημίχρονο οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλοι με 49-49. «Μάχη» σώμα με σώμα έγινε και στην 3η περίοδο, με την άμυνα να περνά σε δεύτερο λόγο και για τις δύο ομάδες. Η έναρξη της 4ης περιόδου βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο +2, 73-75. Για 6 λεπτά, το σκορ ανέβαινε πόντο πόντο για ΓΣΛ Φάρο και ΠΑΟΚ, αλλά οι παίκτες του Σκουρτόπουλου φύλαγαν το... καλύτερο για το τέλος. Με ένα ξέσπασμα άφησαν χωρίς απαντήσεις τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 49-49, 73-75, 101-89

ΓΣΛ Φάρος (Θανάση Σκουρτόπουλο): Κιλί 8 (1), Μπάντερ 15 (2), Παπαμακάριος 6, Μαραγκός 11 (5 ριμπάουντ) , Μουράτος 17 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ)), Διαμαντάκος, Χατζηκυριακίδης, Σάφτενααρ 22 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπαντωνίου 16 (1/4 τρίποντα, 8 ασίστ)

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 12 (2), Κρουμπάλι 2, Τσόχλας 2, Μαργαρίτης, Ζάρας 8, χαραλαμπόπουλος 15 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καραμανώλης, Κατσίβελης 13 (2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Τζάκσον 6 (1), Γκος 17 (1), Τζόουνς 14 (3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ