Τα βρήκε σκούρα ο Ολυμπιακός αλλά «καθάρισαν» Ρόμπερτς και Τόμπσον

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση του Ρεθύμνου στο ΣΕΦ επικρατώντας με 90-72.

Πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Ρόμπερτς με 18 πόντους, ενώ από την ομάδα της Κρήτης πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρόμπερτσον με 14. Ο αγώνας διεξήχθη χωρίς φιλάθλους λόγω τιμωρίας.

Η κακή άμυνα του Ολυμπιακό σε συνδυασμό με την ευστοχία των παικτών του Ρεθύμνου από τα 6.75 (4/7) έκαναν τον αγώνα ντέρμπι με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 21-19 υπέρ των γηπεδούχων. Στην δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» έχτισαν μια μικρή διαφορά 8 πόντων (30-22 στο 13΄) αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 3-10 μειώσαν στο πόντο (33-32 στο 17΄). Στην συνέχεια μάλιστα το Ρέθυμνο με δυο σερί από Γιαννόπουλο και Άρμστεντ πέρασε μπροστά με 35-39, αλλά οι Πειραιώτες ισοφάρισαν πριν την λήξη του ημιχρόνου (39-39 στο 20΄).

Ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο ρυθμό και μέχρι τα μισά του τρίτου δεκάλεπτου οι ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός με τον Ρόμπερτς να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του έκλεισαν την περίοδο στο +4 (69-65 στο 30).

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στην άμυνα, έτρεξε ένα σερί 12-0 ανεβάζοντας την διαφορά στους 15 πόντους (81-65) και ουσιαστικά «κλείδωσε» την νίκη. Ενδεικτικό της πολύ καλής άμυνας των «ερυθρόλευκων» στο 4ο δεκάλεπτο είναι το γεγονός πως δέχθηκαν μόλις 7 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 21-19, 39-39, 69-65, 90-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 12 (1), Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 7 , Ρόμπερτς 18 (3), ΜακΛίν 7, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 7 (1), Μπόγρης, Τόμπσον 16 (3/4 τρίποντα), Γουίλτζερ.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 12 (1), Κώττας 1, Μούντι 5 (1), Ρόμπερτσον 14 (2), Άρμστεντ 13 (3), Γκουντγουϊν 11 (2), Μέντλοκ 4 (1), Χριστοδούλου 7, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5 (1).

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ