«Πάτησε» τον Κόροιβο η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Εύκολο απόγευμα για την «Ένωση» που νίκησε με 86-60 τον Κόροιβο Αμαλιάδας.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Μπάρλοου με 14 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους από 12 πόντους σημείωσαν οι Ντεκόζεϊ και Κάρσον.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κόροιβος Αμαλιάδας ουσιαστικά δυσκόλευσε την ΑΕΚ αφού στην συνέχεια η Ένωση «πάτησε γκάζι» και έφτασε με άνεση στη νίκη. Συγκεκριμένα στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (26-19 στο 10΄) αλλά στην δεύτερη ο Κόροιβος, που ήταν τρομερά άστοχος από τα 6.75 (1/10 τρ.), δεν μπορούσε να σταμάτησει την ΑΕΚ στην επιθεση, με αποτέλεσμα η διαφορά στο ημίχρονο να φτάσει τους 16 πόντους (51-35 στο 20΄).

Στην επανάληψη ο Κόροιβος εμφανίστηκε βελτιώμενος στην άμυνα καταφέρνοντας με ένα σερί 6-0 να μειώσει στους 10 (53-43 στο 25΄) αλλά ως εκεί. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου με επιμέρους σκορ 15-3 στο ξεκίνημα της τελευταίας περίοδου πήγαν στο +21 (75-54) και με το τελικό 86-60 πήραν εύκολα το ροζ φύλλο. Η ΑΕΚ παραμένει αήττητη στην έδρα της στο φετινό πρωτάθλημα μετρώντας 3 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 51-35, 65-51, 86-60

ΑΕΚ: Τζέιμς 1, Γκριν 12 (2), Χάρις 6, Λαρεντζάκης 13 (2), Ελονού 8, Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 11 (1), Τσαλμπούρης 4, Μπάρλοου 14 (2), Αγραβάνης, Μωραϊτης 5 (1), Μαυροειδής 10.

Κόροιβος: Κάρσον 12, Σκουλίδας 8 (2), Ρούντρι, Ντίκερσον 4, Ντικόσι 12, Πόσλεϊ 11 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης 2, Σαχπατσίδης 4, Σπυριδονίδης 4, Μπεκρής, Χάινς 7.

Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)