Ισοπέδωσε τον Κολοσσό το Λαύριο

Το Λαύριο πήρε την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας άνετα εντός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 80-62.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μουρ με 19 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μπρέι με 18.

Ο Κολοσσός εκμεταλλευόμενος την αστοχία του Λαυρίου στο πρώτο δεκάλεπτο και με πολύ καλές συνεργασίες των παικτών του στην επίθεση προηγήθηκε με 7 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (11-18). Στη δεύτερη περίοδο όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε δραματικά με το Λαύριο να βελτιώνεται θεαματικά σε όλους τους τομείς και με επιμέρους σκορ 29-8 έκανε την ανατροπή και πήγε στα αποδυτήρια με ...αέρα 14 πόντων (40-26). Στην επανάληψη το Λαύριο συνέχισε το ίδιο σοβαρά στην άμυνα και με τους παίκτες του Κολοσσού να τα ...σπάνε από την περιφέρεια η διαφορά πήγε στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου στους 18 (60-42). Οι παίκτες του Χρήστου Σερελή παρά την μεγάλη διαφορά υπέρ τους δεν επαναυπάθηκαν παρέμειναν σοβαροί μέχρι το τέλος και έφτασαν εύκολα στην νίκη με το τελικό 80-62.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 40-26, 60-42, 80-62

ΛΑΥΡΙΟ: Βεργίνης 5 (1), Κακλαμανάκης 6, Μέιερ 4 , Γκρέι 5 (1), Ουίγκινς 12 (1), Παπαδημητρίου, Τζόνσον 8, Λεγκίκας 3 (1), Κουζέλογλου 13 (2), Νίξον 5 (1), Μουρ 19 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γκρίφιν 12, Χάρις 5 , Σχίζας 13, Πρόστραν, Ράιτ 6, Τζόουνς 4, Γεωργαλλής, Μπιλλής 2, Αγγελάκος, Σταμάτης 2, Μπρέι 18 (3), Παπαδάκης.

Παίζουμε μπαλίτσα και στο Instagram. Ακολούθησέ μας!