Χαμογέλασε ξανά ο Προμηθέας!

Επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα Πατρών που επικράτησε εύκολα εντός έδρας της Κύμης με 93-82.

Η ομάδα της Ευβοίας μετράει 5 ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χολ με 17 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σμιθ με 24 ποντους.

Η Κύμη ξεκίνησε φανταστικά στην αναμέτρηση προηγούμενη με 7-1 στα πρώτα δύο λεπτά, όμως ο Προμηθέας αντέδρασε και ισοφάρισε γρήγορα με ένα σερί 6-0. Στην συνέχεια ο αγώνας εξελίχθηκε σε «μονομαχία» του Λίποβι με τον Σμιθ με τους δύο παίκτες να σκοράρουν εναλλάξ για τις ομάδες του, και τους γηπεδούχους να κ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (24-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Πάτρας με την άμυνα της «ανάγκασε» τους φιλοξενούμενους σε απανωτά τα λάθη τα οποία της απέφεραν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-34).

Ο Προμηθέας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη και με τους παίκτες του να είναι απόλυτα συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση έστειλε την διαφορά στο +26 (78-52 στο 30΄) και ουσιαστικά «καθάρισε» τον αγώνα. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα με την Κύμη απλά να εκμεταλλεύεται την χαλάρωση των γηπεδούχων και με ένα σερί 13-0 να μειώνει στο τέλος της αναμέτρησης σε 93-82.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-34, 78-52, 93-82

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ: Λίποβι 16 (2), Έβανς 14, Γκίκας 7 (1), Δημάκος 6 (1), Μιλόσεβιτς 11 (1), Τουντζιαράκης 7, Σκούφης 3 (1), Γερομιχαλός Π. 6 (2), Σαλούστρος 6 (1), Σανδραμάνης, Χολ 17 (4).

ΚΥΜΗ: Οκερεάφορ 14 (4), Τσαγκαράκης 3 (1), Τζόουνς 5 (1), ΜακΓκι 17, Σμιθ 24 (4), Μανωλόπουλος 5 (1), Γερομιχαλός Δ. 6 (1), Γλυνιαδάκης, Σακελλαρίου 2, Μιτσιμπόνας, Μπάρλος 6.