Δόξα Λευκάδας-ΑΕΚ 64-68: Με την ψυχή στο στόμα η «Ένωση»

Η ΑΕΚ τα… χρειάστηκε στη Λευκάδα απέναντι στην ήδη υποβιβασμένη Δόξα αλλά στο τέλος έφυγε με το «διπλό» επικρατώντας 68-64.

Η «Ένωση» έφτασε τους 42 βαθμούς έχοντας εξασφαλίσει την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο και γλίτωσε το μέγα… κάζο!

Η Δόξα έδειξε διάθεση να παίξει το παιχνίδι της και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 17-15 υπέρ της. Το σερί όμως 0-8 και ένα τρίποντο του Βασιλειάδη έφερε το 22-23. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 51-54 και στο τελευταίο το ματς μετατράπηκε σε θρίλερ. Με το σκορ πάντως στο 63-64, ο Ούκιτς ευστόχησε σε τρίποντο και έβαλε τους τίτλους τέλους για το 68-64.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και κινητήριος δύναμη για την ΑΕΚ ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που τέλειωσε τον αγώνα με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-38, 51-54, 64-68

Ο Ηλίας Γκότσης αποκάλυψε τι θα κάνει τις 100.000 ευρώ που κέρδισε από το Survivor
Παναθηναϊκός: Σε αναζήτηση ενοικιαστών για τις σουίτες