Με Γουέλς και στις λεπτομέρειες η Δόξα Λευκάδας!

Η Δόξα Λευκάδας βγήκε νικήτρια στο ντέρμπι των «νεοφώτιστων» κόντρα στην Κύμη επικρατώντας εντός έδρας με 84-81, σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της Α1.

Ο αγώνας ήταν αρκετά ισορροπημένος στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ. Παρόμοιο ήταν και το σκηνικό στη δεύτερη περίοδο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει με πάνω από τρεις πόντους. Η Κύμη στηριζόμενη στον Τουντζιαράκη, που είχε 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, και με δύο τρίποντα από Σταμάτη και Τσούπκοβιτς έτρεξε επιμέρους σκορ 12-2 και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με «αέρα» 7 πόντων (38-45).

Στα μισά του τρίτου δεκάλεπτου και ενώ η Κύμη ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων. Συγκεκριμένα, με τον Μπασάμπε να πετυχαίνει 10 πόντους σε αυτό το διάστημα και με τα τρίποντα του Ουέλς, η Λευκάδα έτρεξε ένα σερί 12-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ (59-54 στο 28΄). Η Κύμη όμως δεν παρέδωσε τα όπλα και με ένα σερί 6-0 στο τέλος του δεκαλέπτου πέρασε μπροστά με 59-60. Στην τέταρτη περίοδο, η Κύμη κατάφερε να πάρει μια διαφορά 9 πόντων (65-74 στο 34΄), αλλά η Δόξα με επιμέρους σκορ 15-2 προηγήθηκε με 80-76, 20΄΄ πριν την λήξη. Η Κύμη με τρίποντο του Σταμάτη, 2΄΄ πριν το τέλος μείωσε σε 82-81. Στη συνέχεια ο ηγετης της Δόξας, Ντέζμιν Ουέλς, με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 84-81 και «σφράγισε» τη δεύτερη νίκη της ομάδας του στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-45, 59-60, 84-81

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Σκοτ 15 (2), Μπασάμπε 12, Ντόμπλας 9, Τσαλδάρης 10 (2), Ουέλς 26 (2), Πεταλωτής, Κάρτερ, Δεμερτζής, Γεωργάκης, Ταπούτος 5, Ψαθάς, Ρόμπινσον 7.

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγιε 8 (1), Τσούπκοβιτς 10 (2), Κοστόφ 7 (1), Μόργκαν 9 , Ελ Αμίν 7 (1), Τουντζιαράκης 14 , Σχίζας 5, Σιγκούνας 6 (2), Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 10 (2), Πάλμπλαντ 5 (1).

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση