Πάτησε την Κηφισιά ο «Ράντουλα»!

Με τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα να είναι ασταμάτητος ο Παναθηναϊκός πέρασε από την Κηφισιά με 84-75 κερδίζοντας στην τελευταία αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ασταμάτητος ο Ελ Αμίν για τους γηπεδούχους!

Οι «πράσινοι» περιμένουν να δουν το αποτέλεσμα του Ολυμπιακού απέναντι στο Ρέθυμνο την Τετάρτη, και μέχρι τότε θα βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς έκαναν το καθήκον τους και επικράτησαν της Κηφισιάς με 84-75 έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Ραντούλιτσα. Πολύ καλός ο Χέινς και ο Φώτσης. Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε ο Δημήτρης Διαμαντίδης ο οποίος δεν αγωνίστηκε.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδος παρόλα αυτά δεν ξεκίνησαν καλά το ματς και με τα κύρια όπλα τους να είναι άστοχα (Γουίλιαμς, Ραντούλιτσα, Γκιστ) η Κηφισιά οδηγούμενη από τον εξαιρετικό Ελ Αμίν βρέθηκε να προηγείται με 18-15 στο δεκάλεπτο. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 9 πόντους στη δεύτερη περίοδο (26-17), ωστόσο ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού με τον Καλάθη να βγάζει έτοιμα καλάθια έπειτα από κλεψίματα στους Γιάνκοβιτς και Γκιστ, τον Χαραλαμπόπουλο να προσφέρει ενέργεια με την είσοδό του και ένα ρεσιτάλ από τον Ραντούλιτσα προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με 33-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πάτησε απότομα «γκάζι» και πήρε προβάδισμα μέχρι και 9 πόντων (67-58), ωστόσο ο Ελ Αμίν κρατούσε την Κηφισιά μέσα στο παιχνίδι με τα τρίποντά του.

Όσο περνούσε η ώρα όμως η «ζυγαριά» έγερνε προς την πλευρά των φιλοξενούμενων και με τον Μποχωρίδη να μπαίνει στο παιχνίδι και να προσφέρει ενέργεια και τρίποντα ο Παναθηναϊκός, έφτασε στο τελικό 84-75 και πέρασε προσωρινά στην πρώτη θέση. Από την άλλη πλευρά η Κηφισιά κατέληξε στην έκτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-36, 58-65, 75-84

Θυμηθείτε εδώ τη ζωντανή εξέλιξη του αγώνα Κηφισιά-Παναθηναϊκός από το Onsports.

Youth League: Πέρασε η Μίλαν και παίζει με Ολυμπιακό
Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"
Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι