Περίπατος στην Πάτρα για ΑΕΚ

Πήρε φόρα η ΑΕΚ, και με όπλο την καλή άμυνα επικράτησε δίχως προβλήματα του Απόλλωνα στην Πάτρα με 82-63 για τη 19η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Με τον Τόριν Γκριν στη σύνθεσή της, η ΑΕΚ πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στην Πάτρα με τον Απόλλωνα να μην την απειλεί στιγμή. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς πάτησε απότομα «γκάζι» μετά το πρώτο δεκάλεπτο και με όπλο την εξαιρετική άμυνα, πήρε το «ροζ» φύλλο αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλων ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ έκανε ένα σερί 11-0 παίρνοντας απόσταση ασφαλείας από τους γηπεδούχους και έκτοτε δεν κοίταξε πίσω.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι και το +31 (60-29) με την Ένωση έκτοτε να χαλαρώνει δίνοντας την ευκαιρία στους παίκτες του Κώστα Μέξα να μαζέψει κάπως τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 25-47, 37-63, 63-82.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Μέξας): Αργυρόπουλος, Βεργίνης 12(2/5β., 2/6διπ., 2/4τρ., Πάλμπλαντ 5(2), Γιαβάρα 2, Πελεκούδας, Κουζέλογλου 2, Λαμπρόπουλος 14(6/6β., 4/5διπ.), Άντερσον 8, Μέιερ, Σάντλερ 11(3/3β., 4/10διπ., 0/4τρ.), Νικολόπουλος, Γουντς 9.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 8(2), Χέιρστον 12, Μιλόσεβιτς 6, Γκριν 6(2), Μαυροκεφαλίδης 14(4/7διπ., 2/3τρ.), Κάρτερ 6, Μπράουν 5(1), Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 6, Καλαμπόκης 9(4/4β., 1/2διπ., 1/2τρ.), Μαυροειδής 6.