Παναθηναϊκός - Απόλλων Πατρών 87-81: Στο... χαλαρό με Χέινς

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με νίκη στη Basket League επικρατώντας εντός έδρας 87-81 του Απόλλωνα Πατρών με τον Μαρκέζ Χέινς να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση

Ο Αμερικανός στη δεύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού και πρώτη στο ΟΑΚΑ είχε πολύ καλή παρουσία και σε 22 λεπτά σημείωσε έντεκα πόντους. Πολύ καλή απόδοση και από τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ο οποίος πέτυχε 18 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης τελείωσε τον αγώνα με πολύπλευρη βοήθεια στην ομάδα του σταματώντας στους 15 πόντους, τις εννιά ασίστ, τα πέντε κλεψίματα και τα τρία ριμπάουντ.

Στον αντίποδα ο Σάντλερ με 22 πόντους είχε εξαιρετική απόδοση, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Λαμπρόπουλος με 17.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι «πράσινοι» έπαιξαν όσο χρειαζόταν. Στο δεύτερο δεκάλεπτο φόρτσαραν και με επιμέρους σκορ 29-16 κατόρθωσαν να εκτοξεύσουν την διαφορά ακόμα και στους είκοσι πόντους (53-33), πριν μειώσει με τρίποντο από το κέντρο ο Άντερσον για το 53-36 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού το «τριφύλλι» εμφανίστηκε σαφώς πιο χαλαρό με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να το εκμεταλλευτούν και βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεσή τους κατάφεραν να μειώσουν πολύ την διαφορά και να γνωρίσουν μία τιμητική ήττα.

Δεκάλεπτα: 24-20, 53-36, 70-57, 87-81

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Χέινς 11 (2), Γιάνκοβιτς 12, Φώτσης 6, Καλάθης 15, Παπαγιάννης 6, Πάβλοβιτς 10 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Ραντούλιτσα 18, Φελντέιν 6 (2)

Απόλλων Πατρών (Κώστας Μέξας): Κουζέλογλου 2, Λαμπρόπουλος 17 (1), Άντερσον 12 (2), Μέιερ 10 (1), Σάντλερ 22 (3), Αργυρόπουλος 3 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Πάλμπλαντ 4, Τζαβάρα, Νικολόπουλος, Γουντς 11

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο Live Chat στο Onsports.

Ολυμπιακοί Αγώνες: Στη Χαλκίδα η Εθνική για το βασικό στάδιο προετοιμασίας
Live Euro 2024: Σερβία - Αγγλία
Euro 2024: Αγρια επεισόδια στη Γερμανία πριν το Αγγλία - Σερβία
Euro 2024, Σλοβενία - Δανία 1-1: Σπόραρ και Τσέριν σταμάτησαν τον Έρικσεν