Αρκαδικός - Παναθηναϊκός 61-78: Έπαιξε όσο χρειαζόταν

Ο Παναθηναϊκός έφτασε τις έξι νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος νικώντας 78-61 τον Αρκαδικό εκτός έδρας - Κορυφαίος των νικητών ο Ραντούλιτσα, ενώ προσπάθησε για τους γηπεδούχους ο Νοούτινεν

Οι «πράσινοι» φρόντισαν να... καθαρίσουν τον αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο όταν και βρήκαν πολλές λύσεις κυρίως στην επίθεση και κατόρθωσαν να ξεφύγουν.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα έπαιξαν όσο έπρεπε για να μην μπουν σε περιπέτειες, με τους γηπεδούχους από την πλευρά τους να προσπαθούν να φανούν όσο πιο ανταγωνιστικοί γινόταν και να τα καταφέρνουν σε αρκετά καλό βαθμό.

Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια και σταμάτησε στους 21 πόντους με 7/9 δίποντα και χωρίς να χάσει βολή (7/7) και μάλιστα ήταν ο μοναδικός από τους παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς ο οποίος είχε στο τέλος του αγώνα διψήφιο αριθμό πόντων. Η «υπεροπλία» του «τριφυλλιού» κοντά στο καλάθι αποδεικνύεται από το γεγονός ότι ο Γιώργος Παπαγιάννης σε μόλις έξι λεπτά συμμετοχής πρόλαβε να σκοράρει εννιά πόντους, ενώ άλλους οκτώ πρόσθεσε ο Όγκνιεν Κούζμιτς.

Για τους νεοφώτιστους ο Νοούτινεν μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο κατόρθωσε να φτάσει στους 17 πόντους, αλλά στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν του επέτρεψε να συνεχίσει το κρεσέντο του.

Πλέον ο Παναθηναϊκός στρέφεται στον εντός έδρας αγώνα της Παρασκευής (20/11) με την Λοκομοτίβ Κουμπάν για την Ευρωλίγκα, ενώ οι ηττημένοι θα ξεκινήσουν την προετοιμασία τους για το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Απόλλωνα στην Πάτρα.

Δεκάλεπτα: 18-27, 33-47, 49-61, 61-78

Αρκαδικός (Γιάννης Καστρίτης): Λαμπρόπουλος 7, Βαν Όστρουμ 3 (1), Στεφανίδης, Μπράουν 6, Νοούτινεν 17 (3), Άιρλαντ 7 (1), Καραμαλέγκος 2, Καββαδάς 11, Κοψαύτης 1, Κωνσταντίνου, Καλλινικίδης 5 (1), Τζουγκαράκης 2

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς 3, Ραντούλιτσα 21, Φελντέιν 6 (1), Γκιστ 6, Καλάθης 7 (1), Πάβλοβιτς 9 (1), Χαραλαμπόπουλος, Φώτσης 2, Διαμαντίδης 7 (1), Παπαγιάννης 9, Λούντζης, Κούζμιτς 8

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης στο Live Chat του Onsports.

Το πάθος πίσω από τη Νο1 super premium τεκίλα στον κόσμο
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός: «Να δώσουμε ο,τι έχουμε, χωρίς να θέσουμε σε κίνδυνο την ομάδα»
Ξέφρενο πάρτι στο Μιλάνο για το 20ό πρωτάθλημα της Ίντερ (vids+pics)
Παναθηναϊκός AKTOR: Μήνυμα της ΚΑΕ με συστάσεις και... εκπλήξεις προς τον κόσμο