Παπαθεοδώρου: «Διστακτικοί και φοβισμένοι»

Η Κηφισιά έχασε ακόμα ένα εντός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά από τον ΚΑΟΔ, με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να εξηγεί τα αίτια της νέας αποτυχίας της.

Η ΑΕΝΚ εμφανίστηκε πάρα πολύ φοβισμένη, με αποτέλεσμα να χάσει σήμερα (27/12) στο Ζηρίνειο από τους Δραμινούς. Ο προπονητής της, με δηλώσεις του στη συνέντευξη Τύπου, παραδέχθηκε: «Καλή χρονιά και χρόνια πολλά και από εμένα. Συγχαρητήρια στη Δράμα για τη νίκη της και για την καλή πορεία που έχει μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Είναι ομάδα που παίζει πολύ σωστό και πολύ όμορφο μπάσκετ, το ξέραμε. Σήμερα (27/12), μετά το πρώτο δεκάλεπτο, έλεγξαν το παιχνίδι, ειδικά στο κομμάτι της άμυνας. Εμείς ήμασταν πολύ διστακτικοί, πολύ φοβισμένοι. Δεν ξέρω εάν ήταν ψυχολογικό ή κάτι άλλο, σίγουρα έχει παίξει ρόλο η άμυνα που έπαιξαν τα παιδιά της Δράμας κι αυτό που είχαν σχεδιάσει να κάνουν, αλλά και εμείς ήμασταν πάρα πολύ φοβισμένοι. Καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα ανορθόδοξο σχήμα μόνο με κοντούς παίκτες, με πίεση στην άμυνα και ένα μπάσκετ που δεν έχουμε συνηθίσει να παίζουμε, αλλά δεν είχαμε άλλη επιλογή από το να κάνουμε το συγκεκριμένο πράγμα. Το παιχνίδι στο τέλος κρίθηκε και λίγο από το ποιος θα βάλει ένα μεγάλο σουτ. Τελικά, το έβαλε ο Παπαμακάριος σε μια πολύ σημαντική επίθεση και η Δράμα κέρδισε το παιχνίδι».

Ο Γιάννης Ψαθάς, από την πλευρά των παικτών, πρόσθεσε: «Να δώσω κι εγώ με τη σειρά μου συγχαρητήρια στην ομάδα της Δράμας. Έκαναν πολύ καλή εμφάνιση και πήραν σημαντική νίκη. Εμείς τον τελευταίο καιρό έχουμε κάποιες ατυχίες τραυματισμών. Ο Μπάρλος, εγώ, ο Λιακόπουλος. Παρ’ όλα αυτά, σε καμία περίπτωση δεν νοείται να χάνουμε τρίτο παιχνίδι στην έδρα μας, με όσες απουσίες και όσους τραυματισμούς κι αν έχουμε. Εμείς σαν παίκτες φέρουμε πολύ μεγάλο μέρος της ευθύνης. Δεν ξέρω το γιατί, όμως δεν μπορούμε να αποδώσουμε όπως θα θέλαμε. Κάναμε κακό τρίτο δεκάλεπτο, όπως και στο ματς με την Πάτρα στο Κύπελλο. Ο ΚΑΟΔ πήρε προβάδισμα 8-9 πόντων και με το βάρος του «πρέπει» και γενικά την κακή ψυχολογία η οποία υπάρχει ήταν δύσκολο να γυρίσουμε το ματς. Πήγαμε στο τελευταίο λεπτό, η ομάδα της Δράμας ήταν και ικανή και τυχερή, έβαλε ένα δύο μεγάλα σουτ και πήρε το ματς».

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!