Basket League ΣΚΡΑΤΣ: Ολυμπιακός - Κόροιβος 79-73 (photos)

Την όγδοη νίκη του σε εννιά αγώνες στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε τον Κόροιβο Αμαλιάδας 79-73 στο ΣΕΦ σε ένα παιχνίδι που οι Πειραιώτες είχαν αρκετά σκαμπανεβάσματα, όπως συνηθίζουν φέτος.

Το ξεκίνημα για τους «ερυθρόλευκους» ήταν καλό, αφού έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με εννιά πόντους διαφορά (25-16), για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 27-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι το υπέρ τους 34-26 με βολές του Ελληνοκύπριου Ανδρέα Χριστοδούλου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επί μέρους σκορ 14-9 και μπόρεσαν να μειώσουν στο τρίποντο με την ολοκλήρωση του Α' Μέρους (43-40).

Ένα σερί 5-0 του Κοροίβου με Γαλιώτο και Ντέιβις με την έναρξη της τρίτης περιόδου έφερε την ομάδα της Αμαλιάδας μπροστά στο σκορ με 45-43. Όμως οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν και πάλι με σερί 6-0 για το υπέρ τους 51-45.

Αυτό γινόταν συνεχώς μέχρι τη λήξη του ματς, ο Κόροιβος πλησίαζει ή έπαιρνε κεφάλι στο σκορ και ο Ολυμπιακός αντιδρούσε και έπαιρνε ξανά την πρωτοπορία για να φτάσει το ματς στο τελικό υπέρ του 79-73.

Κορυφαίος για την ομάδα του Πειραιά ο Βασίλης Σπανούλης με 21 πόντους και 6 ασίστ. Πολύ καλός και ο Κώστας Σλούκας με 11 πόντους. Από 9 πόντους είχαν ο Μπρεντ Πέτγουεϊ και ο Βαγγέλης Μάντζαρης, με τον δεύτερο να έχει ακόμα 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Από τον Κόροιβο ξεχώρισε ο Ντέιβις με 22 πόντους. Από 10 είχαν ο Αγγελόπουλος και ο Ρούμπιο.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 43-40, 57-57, 79-73.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 9, Χάντερ 6, Ντάνστον 6, Σπανούλης 21, Ντάρντεν 7, Σλούκας 11, Λαφαγιέτ 8, Χριστοδούλου 2, Αγραβάνης, Μάντζαρης 9.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Χάρης Μαρκόπουλος): Ματζέτ 8, Γιαννακίδης 6, Αγγελόπουλος 10, Παπαπέτρου, Ντέιβις 22, Βασίλιεβιτς 6, Κανονίδης 9, Ρούμπιο 10, Γαλιώτος 2.