Ολυμπιακός: Κέρδισε τον κακό του εαυτό και τους «μικρούς» (photos)

Τη δεύτερη νίκη του σε τρία ματς στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 93-65 στο ΣΕΦ του Κολοσσού Ρόδου σε ένα ματς που είχε περίεργη εξέλιξη.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τις αρχές της δεύτερης περιόδου όταν οι Πειραιώτες έκαναν ένα ξέσπασμα με μπροστάρη τον Μπρεντ Πέτγουεϊ, με αποτέλεσμα να καταφέρουν να προηγηθούν με +17 (42-25) μέσα σε οκτώ λεπτά, από το 21-23 της πρώτης περιόδου.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν με επιμέρους σκορ 16-5 από το 48-34 του πρώτου ημιχρόνου, να πλησιάσουν στους τρεις πόντους (53-50) περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου και να αγχώσουν τους γηπεδούχους.

Παρόλα αυτά, το συγκρότημα του Μίλαν Τόμιτς με πρωταγωνιστή τον εορτάζοντα Δημήτρη Αγραβάνη, κατάφερε να δείξει χαρακτήρα και να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και συγκεκριμένα το +11 (63-52) με την ολοκλήρωση του 30ού λεπτού.

Τα τελευταία 10 λεπτά ήταν διαδικαστικά, καθώς οι Πειραιώτες διεύρυναν το προβάδισμά τους και το έφτασαν στο +28 με τη λήξη, με τους Ροδίτες να αποδέχονται την ήττα τους και να χαλαρώνουν.

Κέρδος για τους «ερυθρόλευκους», πέρα από το γεγονός ότι αντέδρασαν στην πίεση που τους έβαλε ο αντίπαλος, ήταν η εξαιρετική εμφάνιση του Αγραβάνη, ο οποίος είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 24:08 λεπτά συμμετοχής, αλλά και του Βασίλη Καββαδά.

Ο τελευταίος, αν και αγωνίστηκε μόλις 4:28 λεπτά και μάλιστα όταν το παιχνίδι είχε κριθεί, έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει στη συνέχεια, σκοράροντας 9 πόντους και μαζεύοντας 2 ριμπάουντ με 3/4 δίποντα και 3/3 βολές.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, μαζί με τον Αγραβάνη, ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος εκτός από 16 πόντους είχε και 7 ασίστ και 3/6 τρίποντα. Διψήφιο αριθμό πόντων για τους γηπεδούχους σημείωσαν ακόμα ο Ματ Λοτζέσκι με 14 και 4 ριμπάουντ και ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3/5 τρίποντα.

Για τους ηττημένους, οι οποίοι γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα, ξεχώρισε ο Τζέιμς με 28 πόντους (7/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/5 βολές), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 48-34, 63-52, 93-65.

Ολυμπιακός (Μίλαν Τόμιτς): Πέτγουεϊ 13 (3), Χάντερ 7, Ντάνστον 4, Σπανούλης 16 (3), Σλούκας 6, Λαφαγιέτ 4 (1), Λοτζέσκι 14 (2), Χριστοδούλου, Αγραβάνης 16 (2), Μάντζαρης 4 (1), Καββαδάς 9, Κατσίβελης.

Κολοσσός Ρόδου (Μιχάλης Κουταλιανός): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης, Σιόλογκας, Καρίμ 6, Τζέιμς 28 (3), Σμιθ 2, Στεφανίδης 2, Λίντεν 3 (1), Τσάμης 7 (1), Χάγκινς 6, Μπούλιαν 11 (1).