ΠΑΟΚ: Έκανε το 2-0, 81-63 τον Πανιώνιο

Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση της τρίτης θέσης του πρωταθλήματος βρίσκεται ο ΠΑΟΚ που νίκησε 81-63 στην Πυλαία τον Πανιώνιο

Το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου μετά το «μπρέικ» στη Νέα Σμύρνη πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα σε ισάριθμα παιχνίδια, πιο δύσκολα πάντως από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, καθώς ο Πανιώνιος κατέρρευσε στο τελευταίο τρίλεπτο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους οι οποίοι μπήκαν φουριόζοι θέλοντας να πάρουν πίσω το πλεονέκτημα έδρας.

Η δεύτερη περίοδος πάντως ήταν εντελώς διαφορετική με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να επικρατεί με επιμέρους σκορ 25-15 και να προηγείται στο 20' 40-33.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί τον έλεγχο στο ματς, αλλά όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο η οποία είχε την εικόνα της δεύτερης και κάπως έτσι οι Θεσσαλονικείς έκαναν το 2-0 στη σειρά και πολύ δύσκολα θα χάσουν την τρίτη θέση.

Ο Ντι Τζέι Κούπερ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 13 πόντους, πέντε ασίστ κι έξι ριμπάουντ... Από την πλευρά των ηττημένων προσπάθησε ο Μαρκ Κάρτερ με 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-18, 40-33, 55-48, 81-63

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Πέιν 10, Κούπερ 13 (3), Χαραλαμπίδης 4, Τσόχλας 5 (1), Βουτσίτσεβιτς 2, Τσαϊρέλης 14 (1), Δέδας 10 (2), Μαργαρίτης 13, Καλλές, Μπόγρης 4, Κασελάκης 5 (1), Λιάπης

Πανιώνιος (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μακ Κόλουμ 8, Σταμάτης, Ντούβνιακ 10 (2), Κάρτερ 16 (1), Μίλμπουρν 2, Αθανασούλας, Μπατής, Σπυρόπουλος, Λάνγκφορντ 14 (1), Μισέλ 3, Σίμτσακ 4, Σαλούστρος

Θυμηθείτε την εξέλιξη του δεύτερου αγώνα της σειράς των μικρών τελικών όπως σας τη μετέφερε ζωντανά το Onsports