Πανελευσινιακός: Ανατροπή… παραμονής, 90-80 το Ρέθυμνο

Αν και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 16 πόντους διαφορά (42-58 και 43-59), ο Πανελευσινιακός κατάφερε να πάρει την εντός έδρας νίκη επί του Ρεθύμνου που του δίνει βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημά του, αλλά μετά το 7-7 των πρώτων τριών λεπτών οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ με πρωταγωνιστή τον Κάρτερ, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους σε αυτό το διάστημα, για να προηγηθούν 28-17 στο πρώτο δεκάλεπτο και 54-42 στο ημίχρονο. Μάλιστα, στην αρχή του δεύτερου μέρους κατάφεραν να πάρουν και μια διαφορά 16 πόντων (42-58 και 43-59). Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με μπροστάρη τον Μαγκουνή και πέρασαν μπροστά με επιμέρους σκορ 22-4 με 65-63 στο 29’ για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 67-64. Ο Λιακόπουλος πήρε τη «σκυτάλη» από τον Μαγκουνή στο τέταρτο δεκάλεπτο και η ομάδα της Ελευσίνας πήρε μεγάλη νίκη με 90-80.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 42-54, 67-64, 90-80.

Πανελευσινιακός (Γιώργος Σκαραφίγκας): Νίκου 1, Παπανικολόπουλος 10 (2), Παπανικολάου 4, Δημακός, Γκίμπσον 1, Μαγκουνής 21 (5), Λιακόπουλος 21 (1), Δεληγιάννης 2, Τσιάκος 7, Αβραμίδης 6, Εζιούκβου 17.

Ρέθυμνο (Στέργιος Κουφός): Χορν 8, Τσόκλας 3, Ντούβνιακ 6 (1), Κόμματος 5 (1), Κάρτερ 26 (4), Λάτοβιτς 8 (2), Πέτγουεϊ 19 (1), Σιζόπουλος 5 (1).

Europa Conference League LIVE: ΠΑΟΚ – Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Volley League: Ματσάρα και μείωσε ο Παναθηναϊκός
ΕΟΚΑΝ: Επιβεβαίωση από FIFA - «Κανένα θετικό δείγμα Έλληνα παίκτη»
Στέφανος Τσιτσιπάς: Στα προημιτελικά του Barcelona Open – Άντεξε στην πίεση του Μπαένα