Κορωνιός: «Δίκαιη η νίκη μας»

Απόλυτα ικανοποιημένος από την πρώτη νίκη της Καβάλας στη Basket League ΟΠΑΠ έμεινε ο νέος τεχνικός του συλλόγου, Αγγελος Κορωνιός.

Ο Έλληνας προπονητής της ομάδας της Καβάλας τόνισε αναλυτικά μετά το επιτυχημένο ντεμπούτο του: «Είναι μεγάλη νίκη, γιατί ήλθε έπειτα από επτά ήττες. Όπως ήταν φυσικό, η ψυχολογία δεν ήταν η καλύτερη. Στις τέσσερις ημέρες απ' όταν ανέλαβα ήθελα να ανεβάσω τη ψυχολογία της ομάδας και να βελτιώσω κάποια πράγματα στην άμυνα. Αν το κάναμε αυτό, θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε τη νίκη. Το κάναμε και τα καταφέραμε. Ξεκινήσαμε δυνατά, πιέσαμε και εκπλήξαμε τον ΚΑΟΔ με την άμυνα μας, ψηλά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΚΑΟΔ το «διάβασε», αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα. Στο τρίτο είχαμε πάλι κακές επιλογές και χαμένα ριμπάουντ και στην τέταρτη περίοδο είχαμε τη συγκέντρωση, βάλαμε δυο κρίσιμα σουτ και νικήσαμε. Έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, πιστεύω ήταν δίκαιη η νίκη μας. Θα δουλέψουμε σκληρά με το κεφάλι κάτω, για να σώσουμε την ομάδα».

Από την πλευρά του ο Χριστόφορος Στεφανίδης υποστήριξε: «Είναι μεγάλη νίκη για εμάς και για ψυχολογικούς λόγους, αλλά και υπό τη βαθμολογική έννοια, μέσα σε δύσκολη έδρα. Είχαμε πολύ μεγάλη αυτοσυγκέντρωση και διάθεση στην άμυνα, απέναντι σε ομάδα που είναι πολύ καλή, κυρίως επιθετικά. Το παιχνίδι κρίθηκε στο σημείο που το «γυρίσαμε» από το -7 και δη μετά το 67-63, που ευστοχήσαμε σε δυο μεγάλα σουτ. Πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το αποτέλεσμα, γιατί δεν είναι παρά η πρώτη μας νίκη. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο. Για να μας δώσει κέρδος αυτή η νίκη, πρέπει να νικήσουμε την άλλη εβδομάδα το Περιστέρι».

Αρης - ΠΑΟΚ: Συγκέντρωση οπαδών σε Καμάρα και πορεία στη Τούμπα για το ντέρμπι παρά το απαγορευτικό
Ολυμπιακός – Φιορεντίνα: Ο τελικός του Conference League δεν είναι… προτεραιότητα για τον Ιταλιάνο
ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Χωρίς ΜακΚίσικ και Ουίλιαμς-Γκος οι Πειραιώτες