Γκέκος: «Δεν έχουμε δικαιολογία»

Την ευθύνη της ήττας του Κολοσσού στη Ρόδο από τον Απόλλωνα Πάτρας (67-80) σε αναμέτρηση για την πέμπτη αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ, ανέλαβε ο τεχνικός των «θαλασσί», Μηνάς Γκέκος.

«Συγχαρητήρια στον Νίκο και στον Απόλλωνα, που πέτυχε μία πανάξια και καθαρή νίκη. Αναλαμβάνω 100% την ευθύνη, γιατί δεν μπόρεσα όλη την εβδομάδα να δώσω στους παίκτες μου να καταλάβουν το πόσο σημαντικό και δύσκολο είναι το παιχνίδι με τον Απόλλωνα», ήταν η αρχική τοποθέτηση του τεχνικού των «θαλασσί» για να προσθέσει: «Δεν έχουμε καμία δικαιολογία λόγω της ώρας, αφού το ίδιο ίσχυε για την Πάτρα που ήρθε στη Ρόδο.

Στο γ’ δεκάλεπτο προσπαθήσαμε και πήραμε μία διαφορά, αλλά δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι και δεχθήκαμε τέσσερα τρίποντα στη σειρά και ξαναβάλαμε τον Απόλλωνα στο παιχνίδι. Κάναμε πολλά λάθη, δεν είχαμε συγκέντρωση και πρέπει να κοιτάξουμε να καλύψουμε τις αδυναμίες μας. Η ευθύνη αποκλειστικά και μόνο είναι δικιά μου. Εύχομαι καλή συνέχεια στο Νίκο και τον Απόλλωνα».

Από την πλευρά των παικτών, ο Δημήτρης Τσαλδάρης, επισήμανε: «Ήταν ένα κακό μεσημέρι για μας. Κάναμε πολύ άσχημη εμφάνιση. Ξέραμε από την αρχή της εβδομάδας, ότι θα παίζαμε με μία πολύ σοβαρή ομάδα, η οποία έχει αδικηθεί από τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα. Ξέραμε πολύ καλά τι έπρεπε να προσέξουμε, ήμασταν καλά διαβασμένοι στο τι θα κάνει ο Απόλλωνας, παρόλα αυτά όμως δεν είχαμε συγκέντρωση και τιμωρηθήκαμε. Βρεθήκαμε σε άσχημη μέρα και αμυντικά και επιθετικά.

Στην επίθεση δεν είχαμε συνεργασίες και ήμασταν βιαστικοί. Παρόλα αυτά κάναμε ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο και αντιδράσαμε, αλλά ο Απόλλωνας έμεινε στο παιχνίδι. Εκεί κρίθηκε και το παιχνίδι, αφού οι αντίπαλοι μας ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια. Οπότε η ήττα αυτή ήρθε φυσιολογικά για μας. Πρέπει να δούμε τι έφταιξε, όπως κάθε φορά που χάνουμε ένα παιχνίδι και να διορθώσουμε τα λάθη μας, γιατί το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη».

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»