MotoGP: Ο Μπανιάια νικητής στο «αντίο» του Βαλεντίνο Ρόσι

Με το γκραν-πρι της Βαλένθια «έπεσε η αυλαία» του φετινού πρωταθλήματος MotoGP, όπου τον τίτλο είχε ήδη εξασφαλίσει ο Γάλλος Φάμπιο Κουαρταρό.

Νικητής στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς αναδείχθηκε ο Ιταλός Φραντσέσκο Μπανιάια με Ducati, που συμπλήρωσε τέσσερις νίκες στα τελευταία έξι γκραν πρι της χρονιάς. Δεύτερος τερμάτισε ο Ισπανός Χόρχε Μαρτίν και τρίτος ο Αυστραλός Τζακ Μίλερ, ενώ ο Κουαρταρό ήταν πέμπτος.

Ο σημερινός αγώνας σημαδεύτηκε από το «αντίο» του Βαλεντίνο Ρόσι. Ο επτάκις παγκόσμιος πρωταθλητής είχε ανακοινώσει εδώ και καιρό ότι η φετινή θα ήταν η τελευταία χρονιά του στο MotoGP και αποχώρησε από την ενεργό δράση επευφημούμενος από τους συμπατριώτες του, τερματίζοντας στη 10η θέση. Ο «γιατρός» αποχαιρέτησε το πρωτάθλημα με 89 νίκες και 199 θέσεις στο βάθρο, σε συνολικά 372 αγώνες στους οποίους συμμετείχε.