Moto GP: Ιστορική νίκη για Ρόσι (photos+videos)

Την έκτη καρό σημαία στο γκραν πρι του Moto GP στην Αυστραλία είδε στο Phillip Island ο Βαλεντίνο Ρόσι, ο οποίος κατέκτησε την 82ή νίκη του συνολικά και 2η στη σεζόν στον 250ό αγώνα του στην πρώτη κατηγορία, γράφοντας ιστορία.

Ο «γιατρός», αν και ξεκίνησε όγδοος, κατάφερε να τερματίσει πρώτος αφήνοντας δεύτερο τον Χόρχε Λορένθο και τρίτο τον Μπράντλεϊ Σμιθ.

Μάλιστα, αυτή είναι η πρώτη φορά από το Λε Μαν το 2008, που στο βάθρο βρίσκονται αναβάτες μόνο από τη Γιαμάχα.

Με αυτή του την επικράτηση, ο Ιταλός βρίσκεται δεύτερος στη βαθμολογία με 8 πόντους διαφορά από τον τρίτο Λορένθο, με τον Μαρκ Μάρκεζ να είναι ήδη παγκόσμιος πρωταθλητής για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

«Επέστρεψα στις νίκες εδώ σχεδόν 10 χρόνια από την τελευταία μου νίκη», ήταν τα λόγια του Ρόσι, με τον Λορένθο να υπογραμμίζει: «Ίσως η πιο τυχερή δεύτερη θέση της ζωής μου».

Αρχικά φαινόταν ότι δεύτερος θα έβγαινε ο Καλ Κράτσλοου, αλλά είχε πτώση και την έχασε στον τελευταίο γύρο του αγώνα. Πτώση είχε και ο κάτοχος του τίτλου, Μάρκεζ, με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει επίσης.

Δείτε τα βίντεο και τις φωτογραφίες:

Ολυμπιακός: Άμεση «προσγείωση» από Μεντιλίμπαρ - «Το μυαλό στη ρεβάνς και όχι στον τελικό»
Euroleague: Την Τετάρτη το Game 5 για Μονακό και Φενέρμπαχτσε
ΑΕΚ: Η ευεργετική διακοπή για Λιβάι και ο στόχος του Αλμέιδα
NBA: Οι Μάβερικς λύγισαν τους Κλίπερς και προκρίθηκαν, ισοφάρισαν οι Μάτζικ