ΑΕΚ: Μια αξέχαστη βραδιά στο Λεβερκούζεν (video+photos)

Σαν σήμερα πριν 20 χρόνια η ΑΕΚ έγραφε μια ακόμα «χρυσή σελίδα» στην ιστορία της με το 4-4 στην έδρα της Μπάγερ Λεβερκούζεν για το Κύπελλο UEFA

Για τη φάση των “32” του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ η ΑΕΚ αντιμετώπισε την πρωτοπόρο του Γερμανικού πρωταθλήματος Μπάγερ και την ανάγκασε να πανηγυρίζει για το τελικό 4-4 που πήρε στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Από το 5ο λεπτό φάνηκε ό,τι κάτι καλό θα γίνει. Ο Λάκης κάνει το 0-1 και βάζει φωτιά στη γωνιά των ΑΕΚτζήδων στο "Μπάι Αρίνα". Το ματς έπειτα πήρε τρελή τροπή. Η Λεβερκούζεν γυρίζει το ματς και στο ημίχρονο προηγείται με 2-1, με δύο γκολ του Ουλφ Κίρστεν. Με την έναρξη της επανάληψης, στο 46', η Ένωση ισοφαρίζει με τον Νάβας 2-2. Ξανά οι Γερμανοί παίρνουν το προβάδισμα. Στο 47' ο Κόβατς γράφει το 3-2.

Στο 55' ο Νικολαϊδης κερδίζει πέναλτι, ο Τσιάρτας το εκτελεί και γίνεται το 3-3. Στο 79' η ΑΕΚ "παγώνει" το Λεβερκούζεν. Έξυπνη γρήγορη εκτέλεση φάουλ, ο Νάβας βγαίνει στην πλάτη της άμυνας των Γερμανών, στοπάρει με το στήθος, πλασάρει και γράφει το 3-4. Η ΑΕΚ κρατάει τη νίκη ως το 92', ήρθε όμως ο Ράμελοφ με σουτ να κάνει το 4-4.

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ (Μπέρτι Φοκς): Μάτισεκ, Κόβατς, Νοβότνι, Ζίβκοβιτς, Πόντε (Σνέιντερ), Ζε Ρομπέρτο, Κίρτσεν, Ρινκ (66' Μπντάριτς), Ογίγκε, Νόιβιλ, Ράμελοφ.
ΑΕΚ (Γιάννης Παθιακάκης): Ατματσίδης, Φερούζεμ, Κωστένογλου, Τσιάρτας (90' Κωνσταντινίδης), Νικολαϊδης (85' Σαβέφσκι), Ζήκος, Κασάπης, Λάκης, Ρουίζ (78' Κοπιτσής), Καψής, Νάβας.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»