Όταν οι «χρυσοί νέοι» ανέβηκαν στην κορυφή της Ευρώπης (video+photos)

Ήταν 26 Ιουλίου 2009 όταν η Εθνική Νέων ανέβαινε στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο Eurobasket της Ρόδου.

Η Εθνική Νέων Ανδρών κατέκτησε σαν σήμερα το 2009 το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ της Ρόδου, επικρατώντας της Γαλλίας με 90-85. Τα παιδιά του Κώστα Μίσσα κατάφεραν να νικήσουν στον τελικό, αφού πραγματοποίησαν εμφάνιση που αρμόζει σε πρωταθλητές. Ο Κώστας Παπανικολάου αναδείχθηκε MVP του τουρνουά.

Η Εθνική με πρωταγωνιστές τους Σλούκα, Παππά, Παπανικολάου, Μάντζαρη, Παπαντωνίου, Γιαννόπουλο, Σαρικόπουλο και άλλους νίκησε στον τελικό τους Γάλλους.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 45-39, 64-61, 90-85.
ΕΛΛΑΔΑ: Μάντζαρης 2, Μούρτος, Τσακαλέρης, Παππάς 10 (2), Γιαννόπουλος 14 (4), Σακελλαρίου, Παπανικολάου 15 (4), Σλούκας 14 (1), Γιάνκοβιτς 10 (1), Μπόγρης 14, Κασελάκης 11 (2), Σαρικόπουλος.
ΓΑΛΛΙΑ: Ονά-Εμπό 3 (1), Ερτέλ 9 (1), Ντιό 21 (3), Σαμπέ 2, Ραποζό 4, Τζάκσον 32 (6), Καμαρά 2, Σεραφάν 10, Ντε Σιλβέιρα 2.

Εθνική Νέων (U20) : Ελλάδα - Γαλλία 90-85 (26-7-09) Highlights τελικού

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ