Όταν ο ΟΦΗ σφράγιζε το ευρωπαϊκό του εισιτήριο κόντρα στον Ολυμπιακό (video)

Ο ΟΦΗ θυμάται μια ιστορική ισοπαλία 3-3 με τον Ολυμπιακό το 1986.

Έναν ιδιαίτερο εκτός έδρας αγώνα με τον Ολυμπιακό θυμήθηκε ο ΟΦΗ. Τον Απρίλιο του 1986 οι Κρητικοί σφράγισαν» το πρώτο ευρωπαϊκό εισιτήριο της ιστορίας τους, μέσα στο ΟΑΚΑ απέναντι στους «ερυθρόλευκους».

Στις 26 Απριλίου εκείνης της χρονιάς η ομάδα του Ηρακλείου αναδείχθηκε ισόπαλη με τους «ερυθρόλευκους» και ο συγκεκριμένος βαθμός που απέσπασε μέσα σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος, της έδωσε τη δυνατότητα να τερματίσει δεύτερη, πίσω από τον Παναθηναϊκό, πανηγυρίζοντας τη συμμετοχή στο κύπελλο UEFA.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με σουτ του Μητρόπουλου. Ο ΟΦΗ όμως ισοφάρισε στο 32’ με τον Γιάνγιανιν, ο οποίος σκόραρε και στο 58ο λεπτό, δίνοντας το προβάδισμα με 2-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Παπαχρήστου έκανε το 2-2 για τους «ερυθρόλευκους», ενώ στο 70’ ο Ολυμπιακός μπήκε μπροστά στο σκορ με γκολ του Ξανθόπουλου. Το τελικό 3-3 διαμόρφωσε στο 88’ ο Περσίας με κεφαλιά, δίνοντας το σύνθημα για ξέφρενους πανηγυρισμούς των παικτών του ΟΦΗ μέσα στο ΟΑΚΑ.