Ρετρό: Το ρεκόρ του Σωτήρη Νίνη! (video)

Ο Σωτήρης Νίνης σαν σήμερα το 2007 πέτυχε ένα σπουδαίο ρεκόρ φορώντας τη φανέλα του Παναθηναϊκού…

Χαραγμένη βαθιά στη καρδιά... είναι η σημερινή ημερομηνία για τον Σωτήρη Νίνη αλλά και γενικότερα για τον σύλλογο του Παναθηναϊκού. Συγκεκριμένα ο «μικρός» έγραψε ιστορία στη δεύτερη του εμφάνιση με τα χρώματα του «τριφυλλιού» και αποθεώθηκε από συμπαίκτες και φιλάθλους. Αναλυτικότερα ο τεχνικός των «πράσινων» Βίκτορ Μουνιόθ τον εμπιστεύτηκε και ο «ελ νίνιο»  ο οποίος τον δικαίωσε στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου του εντός έδρας ματς με τον Πανιώνιο.

Ο Σωτήρης Νίνης πήρε τη μπάλα έξω από τη περιοχή των «κυανέρυθρων» πέρασε δύο παίκτες και με δυνατό σουτ «κάρφωσε» τη μπάλα στην εστία της Νέας Σμύρνης. Επρόκειτο για ένα τέρμα που πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλους καθώς ήταν το πρώτο του με την ένδοξη φανέλα. Εκτός από αυτό ήταν ιστορικό τέρμα για το ελληνικό ποδόσφαιρο αφού, ο νεαρός μεσοεπιθετικός έγινε ο νεότερος σκόρερ όλων των εποχών στη μεγάλη κατηγορία σε ηλικία 16 ετών, 9 μηνών και 24 ημερών καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Θωμά Μαύρου, ο οποίος το 1971 είχε σκοράρει σε ηλικία 16 ετών, 10 μηνών και 21 ημερών. Για την ιστορία σε εκείνο το ματς ο «σύλλογος μεγάλος» είχε νικήσει τον Πανιώνιο με 2-0 και το άλλο τέρμα του «τριφυλλιού» σημείωσε ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης στο (6΄).

Δείτε το βίντεο στο gallery του Leoforos.gr

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»