Επιστροφή… φωτιά! (photos)

Καταιγιστική η ΑΕΚ ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε 3-0 του Πλατανιά και επέστρεψε επίσημα στη SuperLeagueσε πανηγυρικό κλίμα – Πάνω από 30.000 οπαδοί στο ΟΑΚΑ!

Όλοι οι άνθρωποι της Ένωσης και οι οπαδοί της περίμεναν δυο χρόνια αυτή τη στιγμή και η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα φρόντισε να τους προσφέρει ένα θεαματικό ποδοσφαιρικό βράδυ. Οι «κιτρινόμαυροι» στην επίσημη επιστροφή τους στη SuperLeagueήταν καταιγιστικοί απέναντι στον Πλατανιά ειδικά στο δεύτερο 45λεπτο και χωρίς να απειληθούν επικράτησαν 3-0.

Με το… καλημέρα η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα όταν σε αντεπίθεση ο Βάργκας βρήκε τον Τζεμπούρ αλλά ο Αλγερινός δεν σημάδεψε σωστά από πλάγια θέση. Ο Πλατανιάς είχε την επόμενη μεγάλη ευκαιρία που ήταν και η μοναδική του στο ματς με τον Μαχαμάντ να πιάνει στον… ύπνο τον Μπαρόχα με ξαφνικό σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκρουσε!

Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε το πρώτο γκολ της Ένωσης να «τινάξει» το ΟΑΚΑ στον αέρα! Ο Βάργκας εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Ολιμπά και έκανε το 1-0 στο 27’, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ και το πρώτο τέρμα της ομάδας του Δέλλα στη SuperLeagueέπειτα από δυο χρόνια.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους αλλά στην επανάληψη η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική. Μόλις στο 47’ ο Γκάλο με καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0 και 58’ ο Αραβίδης ολοκλήρωσε την τρομερή αντεπίθεση των γηπεδούχων, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 με κοντινή προβολή!

Στο 75ο λεπτό του ματς ο Ντιέγο Μπουονανότε έκανε το ντεμπούτο του με τους «κιτρινόμαυρους», αντικαθιστώντας τον Σιμόες, ενώ στο 52’ είχε βγει εκτός ματς ο Τζεμπούρ λόγω τραυματισμού.

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Σιμόες (75’ Μπουονανότε), Γιόχανσον, Πλατέλλας, Βάργκας (66’ Ανάκογλου), Αραβίδης, Τζεμπούρ (52’ Μπαρμπόσα)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Σέλιν (70’ Γουνδουλάκης), Σκαρντοβέλι, Γκνιάτιτς, Στανισάβλιεβιτς, Μαχαμάτ, Μενδρινός (55’ Τσουράκης), Τζίλβαν (55’ Ντίνας), Ανγκούλο.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:

Ολυμπιακή Φλόγα: Στο Καλλιμάρμαρο η ξεχωριστή τελετή παράδοσης - Αναχωρεί με ιστιοφόρο για Μασσαλία
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ