Super League, Αστέρας Τρίπολης - ΟΦΗ 1-1: Μοιρασιά και μαθηματική παραμονή
Eurokinissi

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Αστέρα Τρίπολης με τον ΟΦΗ στο «Θ. Κολοκοτρώνης» της αρκαδικής πρωτεύουσας και οι δύο ομάδες εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή τους στη Super League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, μια και μόλις στο 12ο λεπτό ο Αλάγκμπε άνοιξε το σκορ, έπειτα από ασίστ του Κρεσπί.

Ωστόσο, στην συνέχεια, ο ΟΦΗ ανέβασε… στροφές και πίεσε για την ισοφάριση. Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα, ο Τοράλ έπιασε το σουτ που σταμάτησε στο δοκάρι του Τσιφτσή, κατάληξη που είχε και η προσπάθεια του Ισέκα στο 24ο λεπτό.

Τελικά, οι Κρητικοί κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ, στο 52ο λεπτό, όταν ο Γκρόζντανιτς προσπάθησε να προλάβει τον Τοράλ, αλλά ήρθε σε επαφή με τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καστάνιο, Γκρόζντανιτς, Χουχούμης, Λύρατζης, Γιαμπλόνσκι (71’ Μουνάφο), Αλάγκμπε, Ζουγλής (71’ Μπαρτόλο), Κρεσπί, Παλάσιος (80’ Γκος), Μιριτέλο (81’ Αγγελάκης).

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Λαμπρόπουλος, Θοράρινσον, Βούρος, Λουκάο, Μπάκιτς (88’ Θεοδοσουλάκης), Μεγιάδο, Μπάκου (74’ Γκλέιζερ), Τοράλ (74’ Αποστολάκης), Ριέρα (83’ Μοσκέρα), Ισέκα (83’ Φελίπε).

Ολυμπιακός: Νίκη στον τελικό σημαίνει 15η θέση!
Ολυμπιακός: Γλέντι για τον θρίαμβο, "κάηκε" ο Πειραιάς!
Μέχρι το 2028 στον πάγκο της Ισπανίας ο Σκαριόλο
Ολυμπιακός-Άστον Βίλα 2-0: Θρύλος και των ευρωπαϊκών γηπέδων - Στον τελικό γράφοντας ιστορία!