Βόλος - ΠΑΟΚ 1-5: «Δικέφαλος»... σίφουνας «σάρωσε» το Πανθεσσαλικό

Ο ΠΑΟΚ πέρασε με «πεντάρα» από τον Βόλο και συνεχίζει να απολαμβάνει την κορυφή της βαθμολογίας της Super League.

Σε εξαιρετική κατάσταση συνεχίζει να είναι ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 5-1 του Βόλου για τη 19η αγωνιστική της Super League και παράμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας πριν από το ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πέτυχε πάνω από τέσσερα γκολ για τρίτο σερί αγώνα, έχοντας πρωταγωνιστές και πάλι τον Ντεσπόντοφ, που πέτυχε δύο γκολ, ενώ από ένα σημείωσαν οι Μουργκ, Τάισον και Τζίμας. Για την ομάδα του Βόλου είχε μειώσει προσωρινά το σκορ ο Ντέλετιτς.

Στο 19' ο Κετζιόρα έκανε τη βαθιά μπαλιά και ο Ντεσπόντοφ εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία των Ράσιτς και Λούνα για να ανοίξει το σκορ με αριστερό σουτ.

Οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ έψαξαν την άμεση ισοφάριση. Στο 30' έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκλάβτσιτς ο Μύγας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά έπειτα από τέσσερα λεπτά, με on field review και τη χρήση του VAR το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ σε άλλον παίκτη. Απόφαση που προκάλεσε εντονότατες διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ έφτασε σε δεύτερο γκολ, με τον Τσοκάνη να κάνει λάθος και τον Μουργκ να κάνει το 0-2.

Στο 52' οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν τη νίκη με εξαιρετικό πλασέ του Ντεσπόντοφ.

Ο Βόλος μείωσε σε 1-3 στο 58', από υπέροχη προσπάθεια του Γκλάβτσιτς και πλασέ του Ντέλετιτς προ του Κοτάρσκι.

Λίγα λεπτά μετά, ο Τάισον σκόραρε για πρώτη φορά στη Super League με σουτ με το αριστερό, με την μπάλα να κοντράρει και στον Σιέλη και να ξεγελάει τον Κόστιτς.

Ο ΠΑΟΚ έχασε στη συνέχεια αρκετές ευκαιρίες να φτάσει και σε πέμπτο γκολ, το οποίο ήρθε στο 89' με τον Τζίμα, από κλέψιμο και ασίστ του Τάισον.

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Μύγας, Ράσιτς, Καλογερόπουλος (46’ Κίτσιος), Λούνα (46’ Ασεχνούν), Τσοκάνης (62' Μπερτόγλιο), Σιέλης, Μπαριέντος (79' Μεταξάς), Γκλάβτσιτς, Ντέλετιτς, Μωραϊτης.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Μεϊτέ (90' Τσιγγάρας), Οζντόεφ (76' Σβαμπ), Μουργκ (68' Μάρκος Αντόνιο), Τάισον, Ντεσπόντοφ (68' Α. Ζίβκοβιτς), Μπράντον (75' Τζίμας).