Παναιτωλικός-Λεβαδειακός 0-1: Πουλάει τρέλα!

Η ομάδα της Βοιωτίας γράφει ιστορία στην φετινή Super League μετά και το μεγάλο "διπλό" επί του Παναιτωλικού με 1-0, ο οποίος δεν έβαζε γκολ ούτε με αίτηση!

Στη δεύτερη θέση της Super League ανέβηκε ο Λεβαδειακός που πραγματοποιεί πορεία πρωταθλητισμού! Οι Βοιωτοί δραπέτευσαν από το Αγρίνιο με το «διπλό» πετυχαίνοντας την 3η φετινή τους νίκη στη Super League και παρέμειναν αήττητοι στις επτά πρώτες αγωνιστικές για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Το αποτέλεσμα του αγώνα πάντως αποτελεί «μαγική εικόνα» καθώς ο Παναιτωλικός έπαιζε μονότερμα τους φιλοξενούμενους αλλά η τύχη και ο Επασί δεν του έκαναν το χατίρι. Είναι χαρακτηριστικό πως είχε δυο δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο (69’ και 83’ με Μάζουρεκ και Γιουσούφ αντίστοιχα), ενώ στο φινάλε οι επιθετικοί των «καναρινιών» σημάδευαν τον… ουρανό αντί για τα δίχτυα!

Η ομάδα του Αγρινίου κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας την κατοχή έως το 73% υπέρ της, αλλά δεν βρήκε τους χώρους για να απειλήσει, αφού η ανασταλτική λειτουργία της ομάδας του Ανιγκό ήταν για άλλη μια φορά υποδειγματική. Ο Μάρκος Πάουλο απείλησε στο 12΄ με φάουλ από 40 μέτρα (!), αλλά ο Επασί έδιωξε σε κόρνερ, ενώ ο τερματοφύλακας των «πρασίνων» έκανε μεγάλη απόκρουση στο 31΄, σε σουτ του Μαρινάκη και στο 38΄ έβγαλε και το σουτ του Μάζουρεκ.

Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ο Λεβαδειακός άνοιξε το σκορ στο 47΄ και στην πρώτη τελική του στον αγώνα. Ο Νιασέ έκανε την κεφαλιά-ψαράκι ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη, που φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε. Η πίεση των γηπεδούχων εντάθηκε μετά το 0-1, όμως οι παίκτες του Χάβου ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια.

Στο 61’ λεπτό η μπάλα στρώθηκε στον Μπεχαράνο, που μόνος στα δύο μέτρα απέναντι στον Επασί σούταρε άουτ! Στο 69΄ ο «κεραυνός» του Μάζουρεκ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Επασί, στο 72΄ φάουλ του ίδιου έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι, στο 78΄ ο Λόπες ολομόναχος πλάσαρε πάνω από το δοκάρι, στο 83΄ η «οβίδα» του Γιουσούφ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στο 85΄ ο Μαρκόφσκι πλάσαρε άουτ σε τετ α τετ και στο 88΄ ο Ζαραδούκας απέκρουσε στη γραμμή την κεφαλιά του ίδιου!

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Ρότσα, Μαρινάκης, Μόρας, Μιχάι, Μπεχεράνο, Μάζουρεκ, Ρόσα (46΄ Μαρκόφσκι), Μάρκος Πάουλο (57΄ Λόπες), Κλέσιο (65΄ Μοράρ), Ντίας.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Επασί, Τριποτσέρης, Λεονάρντο, Μεντί, Ζαραδούκας, Τσαμπούρης, Νιασέ, Μητρόπουλος (90΄ Καλτσάς), Μπραντάο, Τόνι Σίλβα (70΄ Γιακουμάκης), Γιουσούφ.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ