Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Eurokinissi

Euroleague: Το 1-1 στη σειρά των play offs έκανε η Μπαρτσελόνα, μετά τη νίκη της 77-69 στο Game 2 του «Παλάου Μπλαουγκράνα» και πλέον ακολουθούν δύο ματς στο ΣΕΦ.

Την πρώτη της νίκη στη σειρά των Play Offs της Euroleague κόντρα στον Ολυμπιακό πήρε η Μπαρτσελόνα, η οποία μερικές μέρες μετά το «ερυθρόλευκο» break στο Game 1 στη Βαρκελώνη, έβγαλε αντίδραση και επικράτησε 77-69 ισοφαρίζοντας 1-1.

Πλέον, την ερχόμενη εβδομάδα, ακολουθούν δύο αναμετρήσεις στο «Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας», τα οποία αν τα εκμεταλλευτούν οι Πειραιώτες θα μπορέσουν να «κλείσουν» θέση στο Final 4 του Βερολίνου.

Όσον αφορά στο Game 2, η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να πάρει σημαντική διαφορά, η οποία έφτασε ακόμα και τους 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στην άμυνα, όπου ήλεγξε τα ριμπάουντ, ενώ η παρουσία του Σακίλ ΜακΚίσικ έδωσε μεγάλη ενέργεια στην επίθεση και το «συγκρότημα» του Γιώργου Μπαρτζώκα πήγε στα αποδυτήρια με το -6 (43-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν, τη στιγμή που οι «μπλαουγκράνα» έβρισκαν λύσεις. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν την μερική ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Άλεκ Πίτερς παίρνοντας προβάδισμα (55-54) στο 28’, αλλά οι Καταλανοί αντέδρασαν και πήγαν στο +3 πριν την έναρξη της τελευταίας περιόδου (60-57).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο Ολυμπιακός έμεινε από… δυνάμεις, καθώς κόλλησε στην επίθεση, τη στιγμή που οι Αμπρίνες και Πάρκερ είχαν βρει ρυθμό για τους γηπεδούχους, με την διαφορά να παίρνει μεγάλες τιμές και το τελικό 77-69 να «σφραγίζει» την επικράτηση των Ισπανών.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-37, 60-57, 77-69

Παναθηναϊκός Aktor: Σλούκας σημαίνει… Final-4
Παναθηναϊκός Aktor: Τα 11 +1 Final-4 του “τριφυλλιού”
Στο Βερολίνο θα είναι ωραία με το 7ο παρέα -Οι "πράσινοι" επέστρεψαν στο Final-4