Ισοπαλία (2-2) θρίλερ ο Άρης στην Κέρκυρα (video)

Τα πάντα είχε το παιχνίδι της Κέρκυρας με τον Άρη, εκτός από νικητή, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2, ένα αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία.

Ο Άρης προηγήθηκε με τον Γιαννίτση, η Κέρκυρα ανέτρεψε το σκορ με δύο γκολ του Κυβελίδη, όμως οι «κίτρινοι» αν και με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Παπαστεργιανού, ισοφάρισε σε 2-2 με τον Καραγιάννη. Παράπονα για τις διαιτητικές αποφάσεις έχουν και οι δυο ομάδες, ενώ δεν έλειψαν οι στιγμές έντασης…

Ματς για γερά νεύρα έγινε στην Κέρκυρα, κάτι που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με τους Γκέσιο και Λεόν να απειλούν στο πρώτο 15λεπτο. Όμως στο 17’ ο Άρης σημείωσε το γκολ, όταν ο Ζαραδούκας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γιαννίτσης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αναστασόπουλου για το 0-1. Στο 19’ ο Τάτος αναστάτωσε την άμυνα των Φαιάκων, αλλά ο Έντερ απέκρουσε προ του Διαμαντάκου.

Η απάντηση της Κέρκυρας ήρθε στο 24’ , με τον Λεόν να εκτελεί το κόρνερ και ο Κυβελίδης ισοφάρισε σε 1-1. Στο 28’ γκολ του Κυβελίδη δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Οι Φαίακες ανέβηκαν μετά το γκολ, ενώ ο Αρης είχε χάσει τον ρυθμό του, καθώς μόνο ο Τάτος προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ της νίκης. Και στο 53’ Ο Κυβελίδης έπαιξε το ένα-δύο με τον Γκέσιο, και βρέθηκε σε θέση βολής, νικώντας τον Βελλίδη για το 2-1. Στο 66’ η Κέρκυρα ζήτησε πέναλτι, όταν σε σουτ του Κυβελίδη, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Καζναφέρη που έπεφτε εκείνη την ώρα στο χόρτο, ωστόσο ο Σιδηρόπουλος το θεώρησε ακούσιο.

Στο 72’ έγινε μια διακοπή επειδή ο Αθανασίου ήταν στο έδαφος. Ο Σιδηρόπουλος απέβαλε τον Μάντζιο από τον πάγκο για διαμαρτυρία, ενώ στο 76’ απέβαλε απευθείας τον Παπαστεριανό του Άρη για χτύπημα εκτός φάσης! Και στο 79’, ο Τάτος έκανε τη συρτή σέντρα και ο Καραγιάννης από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 2-2 για τον Άρη. Τα λεπτά ως το τέλος δεν επιφύλασσαν κάποια μεγάλη φάση, με το σφύριγμα της λήξης μετά από το επτάλεπτο των καθυστερήσεων βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Αναστασόπουλος, Μπουκουβάλας, Πετρούσης, Αγρίτης, Λεόν, Έντερ, Τσουμάνης, Γκέσιος, Στάμου (82’ Γιάντσης), Κυβελίδης, Αθανασίου (77’ Σταμόγιαννος)

ΆΡΗΣ: Βελλίδης, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Καζναφέρης, Τάτος, Παπαστεριανός, Γιαννιώτας (60’ Καραγιάννης), Μαργαρίτης (60’ Ρένια), Ζαραδούκας, Διαμαντάκος (63’ Τριανταφυλλάκος), Κοέλιο