Βύζας-ΑΕΛ: «Βυσσινί» περίπατος στα Μέγαρα

Σε τροχιά πλέι οφ ανόδου διατηρήθηκε η Λάρισα, καθώς επικράτησε 3-0 του Βύζαντα στα Μέγαρα.

Οι «βυσσινί» καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο με τα γκολ των Τσίγκα στο 10’ και Πόνσε στο 29’, με τον τελευταίο να σφραγίζει τη νίκη στο 79’ για το 3-0. Ο Βύζας προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να απαντήσει και παραμένει σε δεινή βαθμολογική θέση.

Η Λάρισα ξεκίνησε ορεξάτη στην αναμέτρηση πιέζοντας για το γκολ από το πρώτο λεπτό. Και στο 10’ ο Πόνσε έβγαλε τον Τσίγκα σε θέση βολής κι εκείνος με πλασέ έκανε το 0-1. Πριν καταφέρουν οι γηπεδούχοι να συνέλθουν, ο Πόνσε στο 29’ με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 0-2. Ως το τέλος του ημιχρόνου ο Βύζας δεν μπόρεσε να αντιδράσει με την ΑΕΛ να ελέγχει την αναμέτρηση.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα, καθώς η Λάρισα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Βύζαντα να αντιδρά μετά το 65’. Στο 73’ μάλιστα διαμαρτύρεται για ένα γκολ που δεν μέτρησε ως οφσάιντ. Ο Θωμάς Βλάχος εκτέλεσε το φάουλ και ο Κρολ με κεφαλιά σκόραρε, αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ το… χέρι του, όπως φάνηκε από την κάμερα. Στο 79’ όμως η ΑΕΛ «κλείδωσε» τη νίκη, με τον Πόνσε να διαμορφώνει το τελικό 0-3 στα Μέγαρα.

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ: Πουρής, Μπιτσάκος, Βλάχος Π. (54’ Σιώκος), Νικολόπουλος, Γρομητσάρης, Αρναρέλλης (32’ Διαμαντόπουλος), Ρεκλείτης, Δημητρίου, Βλάχος Θ., Χαρτσιάς, Κρολ

ΛΑΡΙΣΑ: Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Παγώνης, Σκόνδρας, Καρακώστας, Νεμπεγλέρας, Λιαπάκης, Πόνσε, Χασομέρης (53’ Ζεκίνια), Μπλέντι (69’ Τσιάρας), Τσίγκας (58’ Κρητικός)

Champions League: Η καρδιά της Ρεάλ Μαδρίτης δε λυγίζει - Επική πρόκριση στον τελικό!
Euroleague: Σπουδαίο "διπλό" και πρόκριση του Ολυμπιακού στο Final Four
ΑΕΚ: Απέκτησε την Σακραντζίγια
Χάντμπολ: Προβάδισμα πρόκρισης για την Εθνική Ελλάδας