Ligue 1: Απώλεια για Λανς, νίκες για Λοριάν και Κλερμόν

Ligue 1: Στο 1-1 έμεινε η Λανς στην έδρα της Ρεμς – «Διπλό» για τη Λοριάν στην Αζαξιό, επικράτησε η Κλερμόν της Τουλούζ.

Η εκ των κορυφαίων ομάδων της Γαλλικής λίγκας μέχρι στιγμής, άφησε δύο βαθμούς στην έδρα της Ρεμς. Η Λανς έμεινε στο 1-1 για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος. Σε ένα αποτέλεσμα που μάλλον την ανακούφισε κιόλας, καθώς βρέθηκε να χάνει και να έχει παίκτη λιγότερο.

Ο Μασάδο μπήκε στο ματς στο 61’ και πέντε λεπτά μετά αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους. Σα να μην έφτανε αυτό, η Ρεμς προηγήθηκε με τον Μπαλογκάν στο 71’. Τελικά ο Οπέντα στο 82’ έκανε το 1-1. Η Λανς έφτασε τους 14 βαθμούς, ενώ η Ρεμς έχει πλέον 6.

Το γκολ του Ουαταρά στο 51’ έδωσε τη νίκη στην Λοριάν στην έδρα της Αζαξιό. Οι νικητές έφτασαν τους 10 βαθμούς έχοντας 5 αγώνες, ενώ η Αζαξιό παρέμεινε ουραγός με 1 βαθμό σε 6 παιχνίδια.

Ένα τέρμα του Γκοναλόνς στο 46’ κι ένα του Σαράτσεβιτς στις καθυστερήσεις, διαμόρφωσαν το Κλερμόν-Τουλούζ 2-0. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 9 βαθμούς, ενώ η Τουλούζ έχει τέσσερις λιγότερους.

Ισόπαλο 1-1 το Μπρεστ-Στρασμπούρ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μελού στο 6’, για να ισοφαρίσει με πέναλτι ο Αζορκέ στο 28’. Στο 31’ αποβλήθηκε ο Πρτσιτς για τους φιλοξενούμενους. Η Μπρεστ έχει πλέον 5 βαθμούς, ένα λιγότερο η Στρασμπούρ.