Premier League: «Γκέλα» με το «καλησπέρα» για Λίβερπουλ - Της εκόψε βαθμούς η Φούλαμ
Twitter/FulhamFC

Με το αριστερό μπήκε στην Premier League η Λίβερπουλ, που είδε την Φούλαμ να της κόβει βαθμούς (2-2) στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Η Φούλαμ έδειξε κόντρα στην Λίβερπουλ ότι επέστρεψε στην Premier League για να μείνει και ανάγκασε την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ σε γκέλα (2-2) στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Μάλιστα η Λίβερπουλ θα μπορούσε να είχε γνωρίσει και την ήττα αν δεν ήταν ο Σαλάχ ο οποίος ισοφάρισε για το 2-2 στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Φούλαμ πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό. Περιόρισε εξαιρετικά τον Σαλάχ στο πρώτο μέρος και στο 32' άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μίτροβιτς έπειτα από σέντρα του Τετέ. Η Λίβερπουλ προσπάθησε να «απαντήσει» άμεσα, όμως ο Ντίας «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι στο 38'.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος του Νούνιες και το ανέβασμα του Σαλάχ δημιούργησαν ένα «εκρηκτικό» μείγμα για τη Λίβερπουλ η οποία (αφού... γλίτωσε το 2-0 στο δοκάρι του Κεμπάνο στο 54') άρχισε να στριμώχνει τους γηπεδούχους. Ο Νούνιες με εντυπωσιακό τακουνάκι ισοφάρισε στο 64' σε 1-1 για να ακολουθήσει ένας καταιγισμός χαμένων ευκαιριών από τους «reds» που δεν μπόρεσαν να πάρουν προβάδισμα σε τρεις περιπτώσεις.

Στο 71' ο Μίτροβιτς κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του απ' τον Φαν Ντάικ κι ένα λεπτό μετά έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Φούλαμ, για να ακολουθήσει στο 81' η νέα ισοφάριση της Λίβερπουλ μετά από κοντινό πλασέ του Σαλάχ, ο οποίος σκόραρε για 6η σερί πρεμιέρα πρωταθλήματος.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χέντερσον είχε φανταστικό σουτ στην κίνηση στο οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας μοναδική ευκαιρία να χαρίσει το «τρίποντο» στη Λίβερπουλ.