Ιδανικό φινάλε με Κιν! (video)

Η πρωταθλήτρια Γιουβέντους ολοκλήρωσε νικηφόρα την σεζόν στην Ιταλία κάνοντας την ανατροπή στο 94' επί της Μπολόνια, με το παρθενικό γκολ του 17χρονου, Μουάζ Κιν.

Η Γιουβέντους στέφθηκε και επίσημα πρωταθλήτρια Ιταλίας για την περίοδο 2016-17, μια εβδομάδα πριν τον τελικό του Champions League κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης. Η «Μεγάλη Κυρία», ολοκλήρωσε τους αγώνες της στο Καμπιονάτο με εκτός έδρας νίκη 2-1 επί της Μπολόνια για την 38η ημέρα της διοργάνωσης.

Η Γιουβέντους έχανε 1-0 μετά το γκολ του Ταϊντέρ στο 52', αλλά στην επανάληψη κατάφερε να επικρατήσει με τέρματα του Νταμπαλά στο 70΄ και του Κίν στο 90΄.

Ο 17χρονος επιθετικός, πέτυχε το παρθενικό του τέρμα, από ασίστ του Μίραλεμ Πιάνιτς και έγινε ο πρώτος νεαρός που έχει γεννηθεί το 2000 και σκοράρει σε ένα από τα πέντε καλύτερα πρωταθλήματα της Ευρώπης.

Έτσι λοιπόν η Γιουβέντους τερμάτισε με 91 βαθμούς, ενώ στην άλλη αναμέτρηση του Σαββάτου (27/5) η Αταλάντα νίκησε 1-0 την Κιέβο και ανέβηκε στην 4η θέση.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Άνζελο ντα Κόστα, Κραφτ (75' Πέτκοβιτς), Γκασταλντέλο, Τοροσίδης, Εμ'Μπάιγ, Βιβιάνι, Πούλγκαρ (85' Νάγκι), Ταϊντέρ, Οκουόνκουο, Κρεΐτσι, Ντέστρο.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Αουντέρο, Λίχτσταϊνερ, Μπενατιά, Μπαρτζάλι, Ασαμόα, Κεντίρα (59' Μάντζουκιτς), Μαρκίζιο (56' Πιάνιτς), Κουαδράρο, Στουράρο, Ντιμπάλα (79' Ντιμπάλα), Ιγκουαΐν.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ