AFC Champions League: «Ρουκέτες» Λίπι στην Ιαπωνία (videos)

Έμεινε πίσω με 1-0, αλλά η Γκουανζού Εβεργκράντε του Μαρσέλο Λίπι επικράτησε με 4-1 της Κασίβα Ρέισολ στην Ιαπωνία και βρέθηκε μία… ανάσα από τον τελικό του ασιατικού Champions League.

O 34χρονος Χόρχε Βάγκνερ άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, αλλά οι πρωταθλητές Κίνας απάντησαν με τέσσερα γκολ στο δεύτερο 45λεπτο και απέκτησαν σοβαρότατο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό της διοργάνωσης. Άλλωστε, ο Λίπι «φρέσκαρε» την ενδεκάδα του στο ημίχρονο, ενώ από δύο γκολ πέτυχαν οι Μουρίκουι και Ντάριο Κόνκα, με τον δεύτερο να προσφέρει και θέαμα στο 2-1 του 67ου λεπτού.

Προβάδισμα πήρε και η Σεούλ κερδίζοντας με 2-0 την Εστεγκάλ από το Ιράν χάρη σε γκολ του Μαυροβούνιου Ντέγιαν Νταμιάνοβιτς στο 38ο λεπτό και του Κο Γο-Χαν στο 46ο. Μάλιστα, οι Νοτιοκορεάτες ήταν εμφανώς ανώτεροι και θα μπορούσαν να εξασφαλίσουν ακόμα καλύτερο σκορ ενόψει του επαναληπτικού της επόμενης εβδομάδας.