Θρίαμβος για Τσέλσι, έλειψαν οι εκπλήξεις (videos)

Εντυπωσιακή εμφάνιση από την Τσέλσι η οποία με τον Μπα να πετυχαίνει δύο γκολ διέλυσε 5-1 τη Σαουθάμπτον εκτός έδρας.

Με το… καλημέρα έδειξε την αξία του ο Ντεμπά Μπα με τη φανέλα της Τσέλσι. Ο υψηλόσωμος φορ οδήγησε τη νέα του ομάδα στην ανατροπή και τη μεγάλη νίκη με 5-1 επί της Σάντερλαντ. Ο Ροντρίγκεζ στο 22’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Μπα στο 35’ να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα με την Τσέλσι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μόουσες έκανε το 2-1 για τους «μπλε», ενώ στην επανάληψη ακολούθησαν τρία τέρματα από τους Ιβάνοβιτς (52’), Μπα (61’) και Λάμπαρντ (83’).

Άνετα πήρε την πρόκριση η Τότεναμ στην επόμενη φάση απέναντι στην Κόβεντρι επικρατώντας 3-0. Ο Ντέμπσεϊ στο 14’ άνοιξε το σκορ με τον Μπέιλ στο 33’ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Ο Αμερικάνος φορ στο 37’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Νόριτς στην εκτός έδρας αναμέτρησή της με την Πιτέρμπορο επικρατώντας 3-0. Ο Τζάκσον ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής καθώς πέτυχε δύο γρήγορα τέρματα (30’, 41’) για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τέρμα του Σνόντγκρας (70’).

Την ανατροπή έκανε η Ρέντινγκ στην έδρα της Κρόουλι επικρατώντας 3-1. Ο Άνταμς μόλις στο 1’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Λε Φοντρέ στο 13’ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Χαντ στο 44’ να κάνει το 2-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον σκόρερ του πρώτου τέρματος στο 49’.

Εύκολο έργο είχε η Μάντσεστερ Σίτι η οποία επικράτησε 3-0 της Γουότφορντ. Ο Τέβεζ στο 25’ ανοιξε το σκορ για τους «πολίτες» με τον Μπάρι στο 44’ να κάνει το 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Λόπες στις καθυστερήσεις.

Ο Γιώργος Καραγκούνης πέτυχε το πρώτο του τέρμα στην Αγγλία στην ισοπαλία της Φούλαμ με την Μπλάκπουλ με 1-1 ισοφαρίζοντας στο 80’ για το τελικό αποτέλεσμα.

{dailymotion}xwhtlg{/dailymotion}

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι