Με το… αριστερό η PSV Αϊντχόφεν

Την ήττα με 3-2 γνώρισε η PSV Αϊντχόφεν στην έδρα της Βααλβάικ στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Eredivisie.

Μόλις στο όγδοο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Ζερεμέιν Λενς, αλλά η Αϊντχόφεν δεν μπόρεσε να κρατήσει για πολύ το προβάδισμα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ουίλφρεντ Μπούμα ισοφάρισε με αυτογκόλ, ενώ ο Ρόντνεϊ Σνάιντερ βρήκε δίχτυα στο 40ό και στο 53ο λεπτό, οπότε διαμόρφωσε το 3-1. Οι φιλοξενούμενοι ξαναβρήκαν τα πατήματά τους, μείωσαν με τον Τιμ Ματάβζ στο 72ο λεπτό, ενώ ένα τέρμα του Μαρκ Φαν Μπόμελ ακυρώθηκε, επειδή ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Ούτε η αποβολή του Γκι Ράμος στο 86ο λεπτό βοήθησε το θεωρητικό φαβορί της αναμέτρησης να αποσπάσει τουλάχιστον την ισοπαλία.

Ισοπαλία με 1-1 απέσπασε, πάντως, η Τσβόλε στην έδρα της Ρόντα επιστρέφοντας στην πρώτη κατηγορία του ολλανδικού ποδοσφαίρου έπειτα από απουσία οκτώ ετών. Μάλιστα προηγήθηκε με κοντινή κεφαλιά του Ζόοστ Μπρέρσε στο έβδομο λεπτό. Στο 58ο ο Σανχαρίμπ Μαλκί ισοφάρισε σε 1-1, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες τέσσερα λεπτά αργότερα λόγω αποβολής του Μίτσελ Ντόναλντ με δεύτερη κίτρινη.

Το ίδιο σκορ, 1-1, καταγράφηκε ανάμεσα στην Χεράκλες και την Φένλο. Στο 15ο λεπτό ο Έβερτον «έγραψε» το 1-0 για την Χεράκλες και ο Μπράιαν Λίνσεν ισοφάρισε στο 44ο. Αμφότερες οι ομάδες απώλεσαν σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά περιορίστηκαν στην ισοπαλία.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ