Σοκ για Βιγιαρεάλ

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Σανταντέρ ισοφάρισε τη Βιγιαρεάλ, η οποία δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσει» με την παραμονή της έχασε η Βιγιαρεάλ, η οποία κρατούσε μία σπουδαία νίκη απέναντι στη Σανταντέρ με 1-0 μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.  Ο Πέρεζ στο 49΄άνοιξε το σκορ για το «κίτρινο υποβρύχιο» με τον Ακόστα στο 94’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Ουσιαστικά την παραμονή της στην κατηγορία πήρε η Μπέτις, η οποία επικράτησε 1-0 της Οσασούνα στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν». Μοναδικός σκόρερ, ήταν ο Κάστρο στο 34’, με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς ο Γκαρσία αποβλήθηκε στο 61’.

Την ευκαιρία να βρεθεί στην 3η θέση και πάλι έχασε η Μάλαγα, η οποία παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Σοσιεδάδ. Ο Ίθκο στο 19΄άνοιξε το σκορ για τους Ανδαλουσιανούς, με τον Πριέτο στο 49’ να κάνει το τελικό 1-1. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα, τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς ο Γκονζάλεζ αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Τέλος, η Σαραγόσα επικράτησε 1-0 της Γρανάδα και μείωσε στους πέντε βαθμούς από τις θέσεις της παραμονής. «Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ ήταν ο Ντούμοβιτς στο 6’.

Κωπηλασία: Δεύτερο σερί ασημένιο σε Ευρωπαϊκό για Φίτσιου και Κοντού
Super League, Αστέρας Τρίπολης - ΟΦΗ 1-1: Μοιρασιά και μαθηματική παραμονή
Basket League: Νίκησε ο ΠΑΟΚ στα πλέι οφ οι Θεσσαλονικείς
Super League, Βόλος - Πανσερραϊκός 1-0: Σημάδεψε… παραμονή από τα 11 βήματα