Μουντιάλ 2022- Μίλερ: «Ισοπαλία με την Ισπανία, που είναι το φαβορί. Καθήκον η νίκη με Κόστα Ρίκα»
EPA/Rungroj Yongrit

Ο Τόμας Μίλερ χαρακτήρισε την Ισπανία ως το μεγάλο φαβορί  για την κατάκτηση του φετινού Μουντιάλ που διεξάγεται στο Κατάρ, και τόνισε πως μετά την ισοπαλία είναι πλέον καθήκον της Γερμανίας να κερδίσει την Κόστα Ρίκα.

Ισόπαλο, 1-1, έληξε το ντέρμπι της Γερμανίας με την Ισπανία, με τον Τόμας Μίλερ να στέκεται στην σημασία που έχει το ματς με την Κόστα Ρίκα, στο οποίο η ομάδα του έχει καθήκον να κερδίσει!

Συγκεκριμένα ο άσος της Μπάγερν Μονάχου τόνισε με νόημα:

«Είχαμε ισοπαλία ενάντια σε ένα από τα κορυφαία φαβορί στο Παγκόσμιο Κύπελλο, την Ισπανία. Τώρα έχουμε έναν βαθμό και το καθήκον να νικήσουμε την Κόστα Ρίκα».

Εν συνεχεία ο Τόμας Μίλερ αναφέρθηκε στον Νίκλας Φίλκρουγκ, ο οποίος τον αντικατέστησε στο 70ό λεπτό και μόλις δεκατρία λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, «έγραψε» το τελικό 1-1 με την Ισπανία στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου που διεξήχθη στο «Αλ Μπαγιάτ» της Αλ Κορ.

Ο 29χρονος επιθετικός της Βέρντερ Βρέμης ήταν αυτός που «λύτρωσε» την Γερμανία, που κρατάει ζωντανό το όνειρο της πρόκρισης στα νοκ άουτ του Μουντιάλ του Κατάρ.

Έτσι ο Τόμας Μίλερ, αναφερόμενος στον συμπαίκτη του, μετά το τέλος του αγώνα σημείωσε:

«Γι' αυτόν τον λόγο είναι εδώ. Γι' αυτό τον λόγο μπήκε στην αποστολή τις τελευταίες ημέρες. Έχει αυτοπεποίθηση και έβαλε ένα φανταστικό γκολ και είμαι σίγουρος πως θα μας βοηθήσει και στη συνέχεια του τουρνουά», τόνισε σχετικά ο άσος της Μπάγερν Μονάχου.

Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup
Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός από το Madrid Open κι υποχώρηση δύο θέσεων
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Εργκίν Αταμάν τιμωρήθηκαν με «βαρύ» πρόστιμο λόγω Game 1
Παναθηναϊκός AKTOR: Προπονήθηκε στη Stark Arena