Στο έλεος των “μπλαουγκράνα”

Δημοσίευση: Τετάρτη, 09 Μαρτίου 2011 07.15

Η ποδοσφαιρική παράσταση που παρακολουθήσαμε στο “Καμπ Νόου” δεν μας δίδαξε κάτι καινούργιο. Απλά επιβεβαίωσε αυτό που γνωρίζει πια όλος ο κόσμος: Αυτή η Μπάρτσα δεν έχει αντίπαλο!

Στη Βαρκελώνη βρέθηκαν αντιμέτωπες οι δύο ομάδες που κατά γενική ομολογία παίζουν, σε μια σταθερή βάση τα τελευταία χρόνια, το πιο θεαματικό ποδόσφαιρο στην Ευρώπη. Αυτό που φάνηκε όμως μέσα στο γήπεδο είναι ότι η Μπαρτσελόνα βρίσκεται (τουλάχιστον) μια κλάση πάνω από την Άρσεναλ. Για την ακρίβεια ανήκει σε μία κατηγορία από μόνη της. Μπορεί να αγχώθηκε λίγο στο τέλος, μπορεί οι Λονδρέζοι να έχουν δικαιολογημένα παράπονα για την αποβολή του Φαν Πέρσι, όμως μέσα στον αγωνιστικό χώρο η Μπάρτσα απέδειξε ότι το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα ήταν απλά κάτι τυχαίο, μια μαγική εικόνα και ότι στην πραγματικότητα η διαφορά που χωρίζει τις δύο ομάδες είναι χαώδης.

Η ανωτερότητα των “μπλαουγκράνα” επιβεβαιώθηκε πανηγυρικά από τον τρόπο που επέλεξε να αγωνιστεί η Άρσεναλ. Πηγαίνοντας κόντρα στην αγωνιστική φιλοσοφία της, πήρε ως οδηγό την περσινή επιτυχία της Ίντερ στο “Καμπ Νόου” και παίζοντας φουλ άμυνα προσπάθησε να “κλέψει” την πρόκριση. Άκουσα κάποια κολακευτικά σχόλια για την τακτική που ακολούθησε ο Αρσέν Βενγκέρ. Δεν με βρίσκουν σύμφωνο. Οφείλω να παραδεχτώ ότι η αμυντική λειτουργία των Άγγλων ήταν υποδειγματική στο πρώτο ημίχρονο αλλά αλήθεια, υπήρξε κανείς που να πίστεψε ότι θα άντεχε έτσι για 90 λεπτά;

Ο Βενγκέρ μπορεί να μην “πάρκαρε το λεωφορείο μπροστά από το τέρμα” όπως συνηθίζουν να αποκαλούν οι Ισπανοί τη μαζική άμυνα μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά η τακτική που ακολούθησε δεν ήταν πολύ διαφορετική. Αμύνθηκε με δύο ζώνες, με την άμυνα να παίζει ψηλά και τη μεσαία γραμμή να βρίσκεται πολύ κοντά, αρκετά κάτω από το χώρο του κέντρου δημιουργώντας ένα ασφυκτικό “μπλοκ” που επέτρεπε ελάχιστους χώρους. Ακόμα και ο Φαν Πέρσι ήταν κοντά στους πέντε μέσους παίζοντας άμυνα.  Ο αποκλειστικό στόχος ήταν η διατήρηση του μηδέν στην άμυνα χωρίς να υπάρχει καμία σκέψη ή διάθεση για να κυνηγήσει το γκολ. Το γεγονός ότι η Άρσεναλ τελείωσε το παιχνίδι με μηδέν (!) προσπάθειες για γκολ, έναντι 17 της Μπαρτσελόνα, και ότι η κατοχή της μπάλας ήταν 68% - 32%, μιλάει από μόνο του. Αλλά είπαμε, το θέμα εδώ δεν είναι η Άρσεναλ.

Αν όχι από το πρώτο λεπτό, τότε τουλάχιστον από το 20' και μετά, όλα έδειχναν ότι ήταν απλά θέμα χρόνου για την Μπαρτσελόνα να βρει το ρυθμό της και να “ξεκλειδώσει” την αντίπαλη άμυνα. Η αλήθεια είναι ότι οι “μπλαουγκράνα” πάσχισαν πολύ για να βγάλουν τους συνδυασμούς τους και να συγχρονίσουν σωστά τις κάθετες πάσες με τις κούρσες των επιθετικών προς την αντίπαλη περιοχή. Αρκετές φορές βγήκαν οφσάιντ ενώ πολύ πιο συχνά δεν ήταν αποτελεσματικοί στην τελική πάσα.

Χρειάστηκε όμως απλά μία μικρή λεπτομέρεια για να μπορέσουν να φτάσουν στο γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ήταν στα τελευταία λεπτά όταν το παιχνίδι έγινε “ροκ” με τα δυνατά μαρκαρίσματα και τα νεύρα μεταξύ των παικτών. Αυτό επηρέασε φανερά τους παίκτες της Άρσεναλ. Έχασαν για πρώτη φορά την αυτοσυγκέντρωσή τους, που έπρεπε να είναι στο 100% για να μπορέσουν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία του Αλμούνια, και η άμυνα άρχισε να “μπάζει”. Ο Μέσι προειδοποίησε μία φορά, αλλά δεύτερη δεν είχε. Χαρίζοντας μία στιγμή μαγείας, από αυτές που μόνο αυτός μπορεί να προσφέρει, “τσίμπησε” την μπάλα πάνω από τον Αλμούνια και άνοιξε το σκορ.

Τελικά το παιχνίδι που όλοι περίμεναν να δουν, ήρθε στο δεύτερο μέρος. Με την Μπαρτσελόνα να συνεχίζει απτόητη, τα δεδομένα άλλαξαν όταν στο 53' η Αρσεναλ κατάφερε να ισοφαρίσει από το “πουθενά” με ένα αυτογκόλ του Μπουσκέτς. Κι ενώ το ματς και η μάχη για την πρόκριση αποκτούσαν ξανά ενδιαφέρον ήρθε η τραβηγμένη αποβολή του Φαν Πέρσι για να κρίνει το παιχνίδι. Οι Άγγλοι έχουν κάθε λόγο να διαμαρτύρονται, κανείς δεν θέλει να βλέπει ένα τέτοιο ματς να καταστρέφεται από μία ανόητη απόφαση, αλλά να μην ξεχνάμε ότι ο Μπουσάκα είχε κλείσει τα μάτια σε καθαρό πέναλτι πάνω στον Μέσι στο πρώτο μέρος.

Κόντρα σε αυτήν την Μπαρτσελόνα, όχι μόνο η Άρσεναλ αλλά καμία ομάδα δεν μπορεί να έχει τύχει με δέκα. Αυτό που ακολούθησε ήταν μία κλασική παράσταση των “μπλαουγκράνα” με όλο το ρεπερτόριο που έχει κάνει τον κόσμο να τους θαυμάζει. Ασφυκτική πίεση, αριστουργηματική κυκλοφορία της μπάλας, απίθανοι συνδυασμοί και κάθετες πάσες - “μαχαιριές” στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας. Η πρόκριση εξασφαλίστηκε μέσα σε μόλις δύο λεπτά με τους καταλανούς να “κρύβουν” την μπάλα για να κάνει ο Τσάβι το 2-1 και τον Μέσι να ολοκληρώνει το δικό του προσωπικό σόου με το γκολ – πρόκριση από την άσπρη βούλα.

Με την αποψινή της εμφάνιση, αλλά και με αυτήν του πρώτου αγώνα στο Λονδίνο, η Μπαρτσελόνα φρόντισε να θυμίσει στον κόσμο γιατί θεωρείται η κορυφαία ομάδα στον κόσμο αυτή τη στιγμή. Έστειλε το μήνυμα ότι είναι αποφασισμένη να πάρει και πάλι το στέμμα της στο Τσάμπιονς Λιγκ, προειδοποιώντας τους αντιπάλους της ότι θα πρέπει να παρουσιάσουν κάτι πραγματικά ξεχωριστό για να μπορέσουν να τη σταματήσουν.