Ανατροπή και τελικός Κυπέλλου για τον Αιολικό

Στο Ενωσιακό Γήπεδο της Θέρμης, Αιολικός και Διαγόρας, προσέφεραν όμορφο θέαμα, σημειώνοντας συνολικά έξι τέρματα και  προκαλώντας τον ενθουσιασμό των φιλάθλων που παρευρέθηκαν στο γήπεδο.

Ο πολυνίκης του θεσμού του Κυπέλλου, Αιολικός, αναδείχθηκε νικητής στον άτυπο τελικό του Κυπέλλου Λέσβου ΜΕ 4-2 και εξασφάλισε τη θέση του στον τελικό της ΕΠΣ Λέσβου, περιμένοντας να μάθει τον αντίπαλό του από τη Λήμνο, σε μια προσπάθεια να κατακτήσει ένα δεύτερο σερί τίτλο στη διοργάνωση.

Ο Διαγόρας μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και έκανε ένα ιδανικό ξεκίνημα, αφού μόλις στο 7’ ο Νταλαμπέκης άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0, ενώ ελάχιστα λεπτά αργότερα, ο Πιτσούλης εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα του Αιολικού κι έκανε το 2-0.

Οι παίκτες του Αιολικού αντέδρασαν άμεσα και απάντησαν στο 21’ με τον Τσουλάκο, ο οποίος μείωσε σε 2-1, ενώ η ισοφάριση και το 2-2 ήρθε στο 30’ από τον Καδή, ο οποίος έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ο Αιολικός κατάφερε να κάνει την πλήρη ανατροπή, αφού στο 41’ ο  Μουστογιάννης, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ, έδωσε προβάδισμα 3-2 στην ομάδα του, ενώ ελάχιστα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Τσουλάκος «ξαναχτύπησε» και διαμόρφωσε το 4-2, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Μπαντοτάκης, Καδής, Βούρος, Αποστολίδης, Ντζιμάνης (46' λ.τρ. Τ. Ελευθερίου), Χατζηκυριάκος, Γ. Βουργουτζής, Διονυσάτος, Τσουλάκος (64' Μουρατίδης), Μουστόγιαννης (59' Κάρδαρης), Μιχαλάκης

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Πατράκης, Βελούτσος, Μουτζούρης, Σπύρου, Αντωνάρου, Κουτλής, Δελόλμας, Πιτσούλης, Νταλαμπέκης, Σκαρακάκης, Σοφιάνης (35' λ.τρ. Κροτσίδας)

NBA: Ισοφάρισαν 2-2 τη σειρά με Καβαλίερς οι Μάτζικ μετά το 2Χ2 στο Ορλάντο
Κωπηλασία: Δεύτερο σερί ασημένιο σε Ευρωπαϊκό για Φίτσιου και Κοντού
Super League, Αστέρας Τρίπολης - ΟΦΗ 1-1: Μοιρασιά και μαθηματική παραμονή
Basket League: Νίκησε ο ΠΑΟΚ στα πλέι οφ οι Θεσσαλονικείς