Euroleague, Μονακό - Ολυμπιακός 85-77: Τον «σκότωσε» ο Τζέιμς

Euroleague: Την πέμπτη του ήττα στη φετινή διοργάνωση γνώρισε ο Ολυμπιακός 85-77 από τη Μονακό με τον Μάικ Τζέιμς να κάνει και πάλι τη διαφορά.

Ο Αμερικάνος γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, καθώς ο Αϊζάια Κάνααν είχε 20 πόντους και 16 ο Τόμας Ουόκαπ. Μάλιστα, οι Γάλλοι ανέβηκαν στο 7-4 με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν στο 6-5, ρεκόρ που έχει και η Φενέρμπαχτσε.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στα πρώτα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα 10-7 στο 5’ ωστόσο, η Μονακό απάντησε με σερί 8-0 και πήρε… κεφάλι 5 πόντων, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (22-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και έφτασαν τη φορά στο +9 (30-21) στο 14’ τη στιγμή που ο Αϊζάια Κάνααν ήταν η μοναδική απειλή για το καλάθι της Μονακό. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του και μείωσε στο καλάθι (34-32) στο 18’ και μπόρεσε να πάρει βραχεία κεφαλή στο τέλος του ημιχρόνου 39-38.

Το ματς ήταν ντέρμπι στην έναρξη του δεύτερου μέρους, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς… χέρια, με τους Πειραιώτες να παίρνουν διαφορά 3 πόντων (52-49), αλλά η Μονακό επέστρεψε με σερί 6-0 για το 55-52 του 29ου λεπτού, όμως, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +1 (59-58).

Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα τεσσάρων πόντων (62-58) στο 32’ αλλά και πάλι οι Γάλλοι είχαν άμεση αντίδραση και με νέο σερί 7-0 πήραν… κεφάλι στο σκορ (67-65) στο 34’. Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Μοτεγιούνας αποβλήθηκε με τεχνική ποινή για φλόπινγκ και ο Ουόκαπ με προσωπικούς πόντους έγραψε το 71-69, πριν ο Χαλ φέρει το ματς στα ίσια (71-71) στο 37’.

Στα τελευταία λεπτά, ο Μάικ Τζέιμς ανέλαβε δράση, έκανε δικό του σερί 4-0, με τον Κάνααν να αστοχεί στην επόμενη επίθεση και ο Χαλ με κάρφωμα διαμόρφωσε το 79-73, 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Όμως, στα κρίσιμα σημεία, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν πήραν τις σωστές αποφάσεις, με τους Γάλλους να ευστοχούν από τις βολές «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77.